Ve třetím největším městě Švédska střílet 15letý kluk

V pátek 19. 8. 2022 došlo v nákupním centru ve švédském městě Malmö ke střelbě. Útočníkem měl být teprve 15letý chlapec.

Jedna žena hospitalizovaná, jeden muž zemřel

Celý čin byl mířen na 31letého muže, který svým zraněním bohužel také podlehl. Střelba zranila i ženu, která má sice vážná zranění, její život však není ohrožen.

Motiv zatím (ne)známý

Švédská policie uvedla jeden z motivů jako souvislost s činností agresivních gangů, se kterými nejen toto město již nějakou dobu bojuje. „Malmö se ocitlo ve spirále násilí. Je zapotřebí dlouhodobá strategie, která by zabránila náboru mladých lidí do řad zločinců,“ uvedla pro Novinky.cz Stenkulová.

Násilné gangy

Bohužel se nejedná o ojedinělý případ střelby, ve Švédsku zaznamenali za letošní rok již 232 podobných případů. Bezpečnost a její případné ohrožení je nyní i aktuálním hlavním tématem nadcházejících voleb.

Bezpečnost jako výzva

Švédská premiérka Magdalena Andersson přiznala, že bezpečnost je jednou z největších výzev. Díky liberálnímu přístupu, osobní svobodě a integritě došlo ke zneužití těchto výsad demokracie, a to je patrné zejména v nezvládnutí imigrační politiky. Jejím nezvládnutím došlo k vytvoření zranitelných oblastí, kde je vysoká míra kriminality a tyto oblasti jsou extrémně náročné pro zásahy policie. K tomto přispívá i vysoce vyvinutá humanita, díky které ve švédsku nebyly dlouho povoleny bezpečnostní kamery, odposlouchávání telefonických rozhovorů apod., aby nebyla porušena integrita občanů.

Zranitelné oblasti

Takto vysoce empatický přístup ovlivnil i pohled na přijímání uprchlíků do země, což se Švédsku rychle vymklo z rukou. Drtivá většina uprchlíků sice přišla s čistými a upřímnými úmysly začít nový lepší život a integrovali se na skandinávský způsob života, ovšem ne všichni. Ti co ne, jsou právě ony zmiňované zranitelné oblasti, kde je vyšší zločinnost, nízká vzdělanost a zaměstnanost.

Přečtěte si také:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *