Kofein jako pohonný motor na pracovišti

Den bez ranního šálku kávy si asi umí představit jen málo lidí. Meetingy u kávy, schůzky, porady, přestávky a tlachání u kávovaru. To vše propojuje káva, která se stává pomalu, ale jistě součástí firemní a pracovní kultury. Je ale opravdu kofein k něčemu dobrý a prospěšný? Pojďme se podívat na to, zda bude v práci produktivnější ten, kdo vypije kofeinu hodně, nebo úplný kávový abstinent.

Zvýšená činnost mozku

Asi víte, že kofein v těle přirozeně nastartuje krevní oběh, lehce zvýší tlak a podpoří činnost mozku. Kromě těchto fyzikálních věcí ale kofein také zlepšuje náladu a působí relaxačně. Kofein především blokuje molekuly adenosinu, které vyvolávají pocit únavy a spánku. I proto je káva rychlou vzpruhou v případě, že už se vám zavírají oči.

Přečtěte si takéJak na kvalitní svačinky do školy?

Všeho s mírou

V nižších dávkách kofein podporuje schopnost mozku si věci lépe pamatovat, ale i lépe zpracovávat informace. Pokud to ale s kávou přeženete, pozornost budete naopak udržovat hůře a budete více roztěkaní.

Káva není jen o kofeinu

Nemusí to být ale jen kofein, který vás při náročném dni nakopne. Už jen to, že jdete a dáte si chvilku oddech v kuchyňce, kde se káva připravuje, nebo si v kavárně dáte ke cappuccinu také nějakou sladkost. I obyčejná pětiminutová pauza, v níž si doplníte hladinu cukrů, udělá divy. Mozek si odpočine a v reakci n a to se nám následně zvýší produktivita. Pokud tedy víte, že vám další dávka kofeinu neudělá dobře, dejte si bezkofeinové kafe nebo horkou čokoládu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *