V Česku máme nejnižší nezaměstnanost z celé EU

Nezaměstnanost v Česku se stále drží nízkých hodnot a již od srpna zůstává na hodnotě 3,6 procenta. Nabízených volných pozice během srpna a září přibylo, a tak bude nejspíš procento ještě klesat. Údaje zveřejnil aktuálně Úřad práce ČR. Pojďme se na ně tedy společně blíže podívat.

Nejnižší hodnoty v EU

Pokud porovnáme hodnoty nezaměstnanosti v září minulého roku s tím letošním, uvidíme, že se je nezaměstnanost o desetinu procentního bodu vyšší. V rámci celé Evropské unie jsou přitom naše hodnoty nejnižší!

Jako každé září většina absolventů končí své studium a nastupuje do zaměstnání, tato chvilková nezaměstnanost může ovlivnit výsledné procento, ale ne v příliš velké míře. Absolventi totiž dost často už během svých studií hledají vhodné místo pro svou budoucí práci. Díky tomu se nezaměstnanost v Česku drží stále na tak nízké úrovni, což je velkou výhodou a jedinečností napříč státy EU.

V letošním září se nově na Úřadu práce ČR zaevidovalo 47 778 lidí.

Přečtěte si také: UMĚLÁ INTELIGENCE SE DOSTÁVÁ NA PRACOVNÍ POZICE

Jak je v kterém kraji?

V každém kraji se samozřejmě procento nezaměstnaných liší, a to vlivem mnoha faktorů. Některé tendence přetrvávají napříč roky, takže i teď zůstává nejvyšší podíl nezaměstnaných v Ústeckém kraji. Zde číslo dosahuje 5,6 %, hned za ním se s 4,9 % drží kraj Moravskoslezský. Na Karvinsku je dokonce na jedno pracovní místo až 10 zájemců, takže je zde zájem a tlak na pracovní místa opravdu veliký. Nejnižší nezaměstnanost najdeme překvapivě v Jihočeském kraji, kde činí pouhá 2,6 %. Dalšími kraji jsou poté Zlínský kraj a Vysočina.

Přečtěte si také: Toužíte rozjet vlastní byznys? Franšíza je skvělou volbou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *