Kdy vyrazit na sběr borůvek?

Tak, jako se v červnu a červenci těšíme na jahody, nastává teď pomalu, ale jistě sezóna lesních borůvek. Ty jsou totiž nejlepší! Sběr borůvek je navíc také skvělou odpočinkovou aktivitou pro celou rodinu. Nejen, že děti sbírání baví, ale také budete všichni společně na čerstvém vzduchu a ještě budete mít skvělé ovoce do koláčů a buchet.

Na sběr borůvek se můžete vypravit kdykoliv přes den, ale čím časněji, tím větší máte pravděpodobnost, že ještě nebudou vysbírané. Vstupujte jen do oblastí, které jsou přístupné a nejsou chráněné. Rozhodně po borůvčí nešlapejte ani nijak neničte další lesní porost. Buďte zkrátka ohleduplní a vděční za to, že borůvky vůbec můžete sbírat.

Sbírejte plody jemně

Sběr borůvek probíhá od července až do konce srpna či začátku září a najdete je běžně ve vyšších horských polohách. V Beskydech je například nejznámějším místem Smrk, který je snad po celé trase lemován borůvčím. Najdete je ale samozřejmě téměř všude na horách. Borůvky sbírejte jemně ručně, můžete použít i hřeben, ale zde již hrozí poškození rostliny.

Po sběru borůvky opláchněte a bud zamrazte, nebo rovnou zpracujte. Můžete z nich udělat výborný domácí kolář, bublaninu nebo borůvkové knedlíky.

Prevence cukrovky i dalších onemocnění

Borůvky patří mezi jedny z největších antioxidantů, a tak jsou skvělou podporou naší imunity i správného fungování procesů v těle. Dokáží být dokonce také prevence před cukrovkou či onemocnění srdce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *