Norská mrožice Freya zemřela kvůli přílišnému zájmu lidí

Norské úřady rozhodli o utracení oblíbené mrožice, která trávila léto u města Oslo. Vysvětlení, se kterým úřady přišli, znělo, že samice ohrožovala veřejnost. Pravda je ale taková, že lidé byli několikrát žádáni, aby se od mrožice drželi dál. Ti ale proseb nedbali a často k Freye pádlovali či plavali. Tím se ale vystavovali riziku napadení a mrožice za to zaplatila životem.

Stresoval ji přílišný zájem

Podle veterináře to ale nebyl jediný důvod jejího utracení. Kvůli přílišnému zájmu lidí se také zhoršil Freyin zdravotní stav, která neměla dostatek odpočinku a byla vystresovaná. Šéf Ředitelství norského úřadu pro rybolov uvedl, že k utracení Freyi došlo humánním způsobem.

Byla jedinečná

Mroži obvykle žijí v arktické oblasti, ale Freya se vyskytovala ve fjordy u města Oslo již od 17. července, jako kdyby přijela na dovolenou. Samička tohoto mořského savce vážila kolem 600 kilogramů a živila se především bezobratlovci, tzn. krevetami, kraby nebo malými rybkami. A tento krásný chráněný živočich vyvolal v okolí fjordu hotový poprask.

Co všechno lidé udělají pro fotku

U fjordu došlo také v několika incidentům, kdy lid dobrovolně ohrožovali nejen nebohé zvíře, ale i své životy. Lidé s Freyou plavali, přibližovali se na nebezpečnou vzdálenost k Freyi i s dětmi, aby měli hezkou fotku nebo po zvířeti házeli věci. O těchto i dalších incidentech uvědomilo norské ministerstvo pro rybolov policii.

Ona za to nemohla

Je smutné, že kvůli lidské zhýralosti a chamtivosti umírají nevinní tvorečkové. Kdy konečně lidem dojde, že být „pánem tvorstva“ neznamená právo vyhubit všechny ostatní tvory planety?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *