Proč je důležité si udržet zdravá střeva a jak na to?

Zdraví začíná ve střevech, i když se to může zdát poněkud nepravděpodobné. Naši imunitu ale opravdu ovlivňuje skupina bakterií, které se z velké části nacházejí právě ve střevech, zejména v oblasti tlustého střeva. Jak tedy udržet svá střeva zdravá a tím i celkovou imunitu?

Roli hraje i dědičnost

Již během porodu se náš organismus setkává s prvními mikroorganismy, konkrétně tedy v porodních cestách nebo během pití mateřského mléka. Už tedy ve velmi raném stádiu vývinu člověka, je nutné nastartovat dobře funkční obranyschopnost organismu a celého imunitního systému. Jakési stabilní období, kdy počet bakterií se v těle ustálí, nastává kolem druhého roku života. V pozdějších letech lze ovlivňovat už jen asi 40 %.

Nadměrná hygiena může škodit

Náš moderní způsob života nás sice v mnohém posouvá vpřed, ovšem co se týká obranyschopnosti imunitních systému, dostává se naše tělo do nebezpečné jednotvárnosti. Čím více mikroorganismům jsme vystavováni, tím je to pro nás organismus lepší. S tím souvisí i nadměrná hygiena, kdy již naše tělo díky dezinfekčním gelům a dezinfekčním mýdlům (při používání v nadměrné míře) se nedostává do styku s tolika mikroorganismy.

Jak si udržet zdraví ve střevech?

  • Dopřejte vašemu tělu co nejširší škálu potravin

Čím více druhů potravin budete přijímat, tím různorodější budou i baterie ve vašich střevech. Lidé často zapomínají na luštěniny nebo jí pouze vybrané druhy ovoce.

  • Kouzlo fermentovaných potravin

Mezi tyto druhy potravin se řadí například mléčné výrobky, jako jsou jogurty, kefíry, podmáslí apod. Dále je to ale i kysané zelí, které má kromě mnoha prospěšných bakterií – laktobacilů, i mnoho vitamínů.

  • Vyměňte umělá sladidla za přírodní

Umělá sladidla zvyšují hladinu cukru v krvi, a to tak, že napomáhají růst nezdravých bakterií. Na rozdíl od přírodních sladidel, jako je kokosový cukr, stévie, čekankový sirup atd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *