Pták roku 2023 zná svého vítěze. Je jím polák velký.

Jako každoročně i letos byl vyhlášen pták roku. V roce 2023 jím je polák velký, který je nejmenší potápivou kachnou a jeho počet v Česku razantně klesá. Během posledních 20 let se jeho výskyt snížil dokonce o 20 %.

Kampaň má pomoci ohroženým druhům

Pták roku je kampaň, kterou každý rok vyhlašuje Česká ornitologická společnost. Cíle tohoto projektu je zvýšení zájmu a povědomí široké veřejnosti o tomto druhu. Ptákem roku se často stávají ptáci, jejichž počet v tuzemské přírodě klesá. Společnost chce tímto upozornit na neustále se zhoršující počet některých druhů.

Polák převzal žezlo po zvonkovi

V roce 2022 se stal vítězem zvonek zelený, jehož populace se za posledních 10 let snížila o dvě třetiny! Tato situace je alarmující, bohužel ptáčka ohrožuje závažná ptačí nemoc zvaná trichomonóza, která je pro ptáky smrtící. Zvonek je kvůli ní jedním z nejrychleji ubývajících druhů posledního desetiletí.

Přečtěte si také: Jak ušetřit na pití kávy?

Polák velký

Letošní vítěz je středně velká potápivá kachna, kterou uvidíme například na vodních plochách, hlavně na rybnících. I u tohoto druhu ptáka dochází k rapidnímu poklesu populace ve volné přírodě. Důvodem je v tomto případě intenzivní rybníkářství s nadměrnou rybí obsádkou, dále úbytek příbřežní vegetace a zarůstání břehů dřevinami. K tomu všemu jsou navíc poláci stále na seznamu lovné zvěře, takže jsou hojně stříleni.

Dobrou zprávou pro poláka je celounijní zákaz olověných broku na mokřadech, který vešel v platnost ve středu 15. února. Na otravu olovem v Evropě každoročně zahynulo milion ptáků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *