Cena plynu je aktuálně nejnižší od srpna 2021

Ceny energií víceméně po celý minulý rok jen a jen rostly, teď poprvé můžeme vidět mírný pokles. Cena plynu je totiž nejníže od konce srpna 2021. Velkoobchodní cena plynu na burze v Rotterdamu, jež je pro evropský trh určující, se v pondělí dopoledne propadla pod 52 eur (1 230 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Ceny energií začaly stoupat již půl roku před zahájením ruské invaze na Ukrajinu. Válka poté vedla k prohloubení energetické krize v Evropě a rekordním cenám energií, které vedly k mnoha dalším problémům a kolapsům. Proto se situace na začátku tohoto týdne stala příjemným překvapením.

Pokles o 3,5 %

V pondělí kolem 11:00 se jedna MWh plynu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Rotterdamu prodávala za 51,9 eura. Proti pátku se tak jednalo o pokles o více než 3,5 procenta.

Plyn každý den na trhu od prosince mírně zlevňuje, například v prosinci minulého roku bychom za megawatthodinu zaplatili 140 eur (asi 3325 Kč), to znamená téměř trojnásobek toho, co dnes.

V prosinci jsme zaplatili až trojnásobek

Plyn na trhu zlevňuje už několik měsíců. Trend trvale postupného pádu ceny, až na pár denních výkyvů, započal už loni začátkem prosince, kdy jedna MWh ještě stála 140 eur (3325 Kč), tedy násobně více.

Přečtěte si také: Nedostatek léků pokračuje. Kde je světlo na konci tunelu?

K takto výraznému poklesu vedlo několik faktorů. Zaprvé musíme uvést příznivé počasí, letošní zima totiž nebyla tak mrazivá, a tudíž měly domácnosti mnohem menší spotřebu energií. To také vedlo k mírnějšímu čerpání z naplněných podzemních zásobníků, tedy ušetřili jsme velké procento nashromážděných zásob. Dalším faktorem byly poté dostatečné dodávky zkapalněného zemního plynu.

Ceny plynu na burze se tak už nějakou dobu nacházejí pod úrovní českou vládou stanoveného stropu, který činí 3050Kč s DPH za MWh. Někteří dodavatelé už to ve svých cenících zohlednili a nabízí stávajícím i nových zákazníků ceny s fixací pod úrovní stropu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *