Nedostatek léků pokračuje: Kde je světlo na konci tunelu?
V prosinci jsme informovali o neustálých výpadcích lékáren v dodávce léků. Nejčastěji se jednalo o léky na kašel, bolest krku, horečku, krizovou se stala i situace s antibiotiky. Za výpadky léčiv mohli dodavatelé, kteří byli ovlivněni jak koronavirovou krizí, tak válkou na Ukrajině. Jak pokračuje nedostatek léků u nás?
Vliv distribuci léčiv měl také nárůst cen energií a dodávka surovin potřebných k výrobě léků, ale i obalových materiálů. Tím, že se výroba léků plánuje měsíce dopředu, při větší vlně prodejů průmysl nestíhá tak rychle reagovat.
Nedostatek léků a jejich seznam
Lékaři by ovšem měli být lépe připravení než na začátku výpadků. Každý týden teď dostávají seznam aktuálně nedostatkových přípravků, mohou se tehdy vyhnout jejich předepisování a pokud je to možné, volit alternativy.
U některých typů léčiv se pomalu začíná situace lepšit. Například u penicilinu mohou lékárníci i doktoři čekat velkou dodávku ze Slovenska, která by měla vydržet asi 2 až 3 týdny.
Antibiotická rezistence a její prohlubování
Problém nastává zejména u antibiotik, u kterých dochází vlivem nedostatku některých druhů k prohlubování antibiotické rezistence. Jednoduše řečeno jde o to, že lékaři museli na některá onemocnění využívat antibiotika s širším spektrem účinku, které by normálně nebylo nutné použít. Širokospektrá antibiotika také navíc působí na bakterie, které jsou tělu prospěšné. Navíc dochází ke zbytečnému plýtvání těchto druhů namísto využití specializovaných antibiotik.
Potíže kolem dodávek očekává minimálně do začátku léta.