Na covid jsme možná už zapomněli, ale jeho následky nás trápí doteď

Zatímco ještě před rokem se o covidu všude psalo a mluvilo, letos je ticho po pěšině. Mnozí už možná na celou covid pandemii zapomněli, jedno ale setrvává. Následky na zdraví po covidu totiž trápí stále mnoho lidí.

Setrvávající zdravotní komplikace

Zdravotní komplikace, které po covidu zůstávají jsou různé. Společné mají to, že vyléčené trápí i několik měsíců po nakažení. Podle nové studie má setrvávající komplikace až desetina infikovaných.

Dle studie amerických vědců zveřejněné v Nature Reviews Microbiology jde nejméně o 65 milionů lidí. Stejné výstupy mají i čeští lékaři, kteří potvrzují, že někteří pacienti s těžkým průběhem se dokonce dostávají do centra postcovidové péče.

O jaké problémy se jedná?

Tak, jako má průběh onemocnění každý jiný, liší se i následné komplikace. Čich, který většinou nakažení ztratí se některým vrátí  krátké době, někteří nic necítí ani po roce. Mezi další problémy patří každodenní kašel, dušnost a zadýchávání se. Pacienti také hlásí větší únavu a celkově to, že se necítí dobře. Někteří nemohou sportovat tak, jak yli dříve zvyklí, protože to zkrátka neudýchají.

Přečtěte si také: Chřipka řádí všude kolem, jak se jí vyhnout?

Nechuť a špatný čich

Pokud neztratí čich úplně, stěžují si lidé také na změny v tom, co a jak cítí. S tím souvisí také chuť, kdy to, co ji dříve chutnalo, dnes nedají do pusy, případně pociťují chuť jen potlačeně. Důsledkem toho může docházet k častým nevolnostem nebo úplné ztrátě chuti k jídlu.

210 tisíc pacientů s postcovidovým syndromem

V Česku prodělalo covid více než 4,2 milionu lidí, podle informací z postcovidových center, která říkají, že se k nim dostane asi každý dvacátý nakažený, by tak mohlo trpět postcovidovými příznaky až 210 tisíc pacientů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *