Zájem studentů roste o obchod a právo, zemědělství není atraktivní

Co asi jednoho dne bude z dětí, které dnes studují? Tímto tématem se zabýval nedávný průzkum, který zjistil, že zájem studentů roste především o obchod a také o právo. To je sice krásná věc, ale bohužel mnohé obory tímto rozhodnutím trpí. Mluvíme například o zemědělství, což je obor, který je pro dnešní studenty zcela neatraktivní a možná až nudný.  

Podle nedávného průzkumu se počet žáků základních škol zvýšil, a to o pětinu za posledních deset let. Ovšem jen polovina z nich se vydala na střední školu a posléze jen hrstka z nich na školu vysokou. Tím nejvíce navštěvovaným oborem na vysokých školách byl zmiňovaných obchod, ale také právo a administrativa obecně. Bohužel nejméně atraktivními obory se kromě zemědělství stalo i lesnictví.  

Strojírenství je atraktivní u středoškoláků 

I když by to mohlo vypadat, že tu zanedlouho budeme mít jenom právníky a obchodní poradce, není tomu tak. Pamatujme na studenty, kteří se nevydali cestou k maturitnímu vysvědčení, ale kteří se rozhodli získat jenom výuční list. Právě ti možná spasí mnohé obory. Kupříkladu strojírenství a strojírenskou výrobu. Tento obor je atraktivní především u středoškoláků, kteří se ani tak nechtějí stát maturantem, ale spíše jim stačí zmiňovaný výučňák.  

Kromě toho u této skupiny studentů vede i gastronomie, hotelnictví a turismus, což jsou však obory, které v současné situaci nejsou zrovna zlatou budoucností.  

A jak je tomu na vysokých školách? 

Na chvíli se pozastavme i u vysokých škol. V tomto případě jsou nejnavštěvovanějšími obory právo, obchod a administrativa, jak již bylo zmíněno, ale kromě nich vedou také technické a stavební obory, které mají jistě velkou budoucnost. Nesmíme zapomenout ani na zdravotnictví, kde zájem taktéž nepolevuje. O co však zájem polevuje, tak je již zmiňované lesnictví, zemědělství a také rybářství. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *