Vyvracíme mýty o chronické obstrukční plicní nemoci

Pokud patříte mezi kuřáky, možná vás vaši lékaři neustále varují před nemocí zvanou CHOPN nebo také chronická obstrukční plicní nemoc. Jedná se o nemoc, která výrazným způsobem poškozuje dolní cesty dýchací. K jejím příznakům patří především únava, nachlazení, dušnost či zadýchávání bez sebemenší námahy. Doktoři s tímto onemocněním rádi kuřáky straší, ale je pravdou, že nemoc nepostihuje jenom kuřáky. Ohrožení jsou prakticky i ti, kteří holdují dýmkám, vodním dýmkám nebo doutníkům. Není to tedy nemoc pocházející z cigaret.  

To byl první mýtus, který se s tímto onemocněním pojí. Prozraďme si další mýty, které se týkají chronické obstrukční plicní nemoci.  

Jedná se o vzácnou a léčitelnou nemoc 

Mnoho kuřáků se domnívá, že chronická obstrukční plicní nemoc je nemoc, která je vzácná a zároveň také léčitelná. Jenže pravdou je, že se nejedná o vzácnou nemoc, je to naopak poměrně častá nemoc, která sužuje nejednoho kuřáka. Právě chronická obstrukční plicní nemoc je častou příčinou úmrtí po srdečních chorobách, také je často příčinou mozkové mrtvice. V České republice se nachází několik stovek tisíc pacientů.  

Nemoci se nedá nijak předcházet 

To víte, že se nemoci dá jistým způsobem předcházet. I když je nemoc z části genetická, někdy vzniká bez genetických dispozic. Předcházet lze nemoci tak, že se eliminují rizikové faktory, které negativním způsobem zasahují dýchací cesty.  

Jedná se o astmatické onemocnění 

To taktéž není pravdou. Chronická obstrukční plicní nemoc není astmatické onemocnění, i když tedy příznaky jsou velice podobné. K těmto podobným příznakům patří například štěkavý kašel, sípání, také poruchy nebo až zástavy dechu.  

Nemoc poškozuje plíce 

I když by se to tak mohlo jevit, opět tomu tak není. Chronická obstrukční plicní nemoc nepoškozuje plíce, i když tedy jsou nejvíce ohrožené. Nemoc ovlivňuje kompletně celé tělo, a to tedy i činnost srdce nebo stojí za vznikem cukrovky druhého typu. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *