Superpotraviny na srdce a cévy, které doporučují vědci

Superpotraviny jsou hitem poslední doby. Přitom tento termín jako takový je spíše konstrukce dnešních marketingových mágů, protože „superpotravina“ není nic jiného než potravina ve své původní neupravené podobě. Souvisí s tím samozřejmě také to, že není doplněna o konzervanty a jiné chemické látky. Superpotravina je tak třeba obyčejné jablko. Máte-li problémy se srdcem a cévami nebo chcete preventivně bojovat proti ateroskleróze, potom se určitě pozorně podívejte, co doporučují odborníci na kardiovaskulární systém. 

Hektický a nezdravý způsob života 

Ateroskleróza ohrožuje moderní populaci jako nikdy dříve. Jedná se o kornatění tepen, na které mají vliv takové civilizační neduhy, jako je kouření, nadměrný stres a celkově nezdravý způsob života. Chcete-li předejít infarktu myokardu nebo mozkové mrtvici, tak by ovoce a zelenina měly být základem vaší vyvážené stravy. Představme si nyní 10 potravin, které významně ovlivňují zdraví srdce a cév. 

Ani den bez ovoce a zeleniny 

Vitamín K pomáhá udržovat optimální hladinu cholesterolu v krvi. Jeho významným zdrojem je brokolice. Vláknina obsažená v květáku, odbourává škodlivé látky nahromaděné v organismu a zabraňuje průniku cholesterolu do střev. Pokud jste už teď dostali chuť na zdravou zeleninovou polévku, tak přidejte pórek, česnek a mrkev a máte výbornou a chutnou prevenci proti cévním a srdečním onemocněním! 

Další superpotravinou je kurkuma. Jelikož jde o velice chutné koření, můžete jím nejedno všední jídlo udělat nevšedním. Kromě blahodárných účinků na cévy také snižuje krevní tlak. Velice populární je u nás také chřest, obsahuje saponiny a další tělu prospěšné látky. Zapomenout nelze ani na velice oblíbené exotické ovoce – avokádo, které obsahuje vysoké množství nenasycených mastných kyselin a díky tomu přispívá ke snížení cholesterolu. Mezi dalšími potravinami nevynechejte z jídelníčku ani granátové jablko, zelený čaj, skořici, sladkovodní řasu – spirulina, nebo také brusinky, které jsou jinak širokou veřejností známy hlavně svými protizánětlivými účinky jako prevence zánětu močových cest. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *