Finanční změny, které začínají letos platit

Nový rok přinesl celou řadu změn. Nabízí se však otázka, co konkrétního přinesl. V televizních zprávách se mluví o všem, člověk se však v takovém množství informací opravdu ztrácí. Pokud se chcete ve finančních změnách opravdu vyznat, prozradíme vám, jaké finanční změny, jež začínají platit letošní rok, se vás týkají nebo jaké se týkají vašeho okolí.  

Vyšší rodičovský příspěvek 

Od letošního roku si přilepší zejména rodiče všech novorozenců, jelikož právě jim se zvedl rodičovský příspěvek. Nejedná se o malou sumu peněz, jedná se naopak o osmdesát tisíc korun, o což se zvedl zmiňovaný příspěvek. Pokud patříte k lidem, kteří mají dítě mladší čtyř let, i někteří z vás se mohou radovat z vyššího rodičovského příspěvku od státu.  

Vyšší důchody 

To, že se zvedly důchody, pravděpodobně už víte. Neustále se o tom mluví, zejména politici z hnutí ANO to neustále připomínají. Letos se zvedly důchody o devět set korun, podle tabulek si nejvíce přilepšili ti, kteří měli nižší důchody dříve.  

Vyšší minimální mzda 

Letošní rok se nese v očekávání zpomalování ekonomiky. Možná i proto došlo ke zvýšení tolika finančních příspěvků. Kromě jiného došlo také ke zvýšení minimální mzdy. Polepšili si tedy všichni zaměstnanci, nejen učitelé, kteří kvůli platům vedli dokonce mnohé stávky během loňského roku.  

Díky zvýšení minimální mzdy došlo k polepšení. Lidé nemohou na plný úvazek pracovat za méně než 14 600 korun. Jedná se tedy o navýšení o skoro třináct stovek, což je opravdu znatelná suma. Jedná se o skoro deset procent, které by měl každý Čech odkládat stranou.  

V souvislosti s vyšší minimální mzdou se však pojí také takzvané zaručené mzdy, a to pro jednotlivé skupiny povolání, jež jsou rozděleny podle odbornosti a taky náročnosti povolání. Zvyšují se například mzdy pro hasiče, také policisty nebo pro zmiňované učitele. Přilepší si mimo jiné i lékaři nebo zubaři, kteří však pracují mimo soukromou sféru. Podobně na tom budou i sestřičky nebo jiný zdravotnický personál.  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *