Tipy, jak předcházet nepříjemnému zubnímu kazu

Zubař dnes není ani příjemnou, ani levnou záležitostí. Pokud to není nutné, k zubaři nejdeme, máme k němu doslova odpor a strach chodit. Jenže v mnoha případech to nejde jinak. Když nás začne bolet zub, je zaděláno na pořádný zubní kaz, který je nutné řešit co nejdříve, než dojde k zánětu, který se léčí déle a bolestivěji. Navíc zubní kaz může způsobit až ztrátu zubu, a to o opravdu nestojíme. Lidé by nejraději chtěli, aby zubní kaz vůbec nevznikl. A kupodivu i zubnímu kazu je možné předcházet, pokud si osvojíme několik tipů. 

Vyhněte se většímu množství sladkostí 

Největším problémem, kterého se lidé dopouští, je, že jedí nadmíru sladkostí. Ne nadarmo se říká, že sladké škodí zubům a že po něm budeme mít ošklivé zoubky. Skutečně to tak je, není to jen výhružka rodičů, kteří chtěli docílit toho, abychom se sladkému stranili.  

Bakterie, které se usazují v zubním plaku, doslova milují cukr. Po zpracování cukru vznikají kyseliny, následovně klesá pH pod hodnotu a zubní sklovina začne ztrácet minerály, které potřebuje ke svému zdravému vzhledu. A dalším krokem už je jen vznik zubního kazu, bohužel.  

Pravidelné čištění zubů je základem úspěchu 

Ne nadarmo se říká, že bychom si zuby měli čistit minimálně dvakrát denně, nejlépe však třikrát denně. Právě zubní hygiena dokáže předcházet vzniku zubního kazu. Při čištění používejte nejen kvalitní zubní kartáček, ale také kvalitní zubní pastu. Na těchto dvou věcech by se rozhodně nemělo šetřit. Zatímco kartáček by měl mít měkké štětiny a malou hlavičku, zubní pasta by měla obsahovat fluor, i když to není látka prospěšná pro naše tělo – je však prospěšná pro zub jako takový.  

Vyživujte zuby s vitaminy 

Úspěšná prevence zubního kazu se také odvíjí od toho, jestli zuby dostatečně vyživujete zevnitř. Je nutné konzumovat dostatek vitaminů, abyste předcházeli zubnímu kameni. Prospěšnými vitaminy jsou vitaminy C, D a E, také A, dalšími prospěšnými látkami jsou hořčík, fosfor nebo také měď. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *