Řidiči pozor, dojde ke změně povinné výbavy auta. Změna se týká především lékárniček

Každé auto musí být opatřenou povinnou výbavou, která se při setkání s policií kontroluje. Součástí povinné výbavy jsou náhradní žárovky, ale také například lékárnička. Od letošního října však bude zase všechno jinak. Povinná výbava auta bude muset v autě být, ovšem dojde k několika změnám. Jaké změny to jsou a na co se tedy připravit?

Co v lékárničce nebude muset být?

Změny se týkají mnohého. Například se z lékárničky budou moct odstranit věci navíc, které nebudou od letošního října povinností. V lékárničce se už nebudou muset skrývat nůžky, které se podle ministerstva vůbec nevyužívají. Ani náhradní žárovky nebudou muset v metru být, stejně jako náhradní pojistky.

Jak to bude s trvanlivostí lékárničky

Změny se budou vztahovat i na trvanlivosti lékárničky. Doposud to bylo tak, že po vypršení trvanlivosti lékárničky muselo dojít k její výměně, jinak by hrozila pokuta ve výši několik tisíc korun. Od letošního října to bude zase jinak. Podle aktuálních návrhů nových změn lze říct, že po vypršení doby použitelnosti nebude muset být lékárnička vyměněna.

Co lékárnička obsahovala doposud

Do října je však času dost, proto ještě stále dbejte na to, aby lékárnička byla stále v době své platnosti a aby v ní bylo následující:

  • obvazy
  • hladká náplast s polštářkem
  • škrtící obinadlo
  • plastová rouška
  • pryžové rukavice
  • isotermická fólie
  • zahnuté nůžky

Dokud nebude od října platit nová vyhláška, pokuta se na řidiče vztahuje nejen v případě, že lékárnička je takzvaně ”prošlá”, ale také tehdy, kdy v lékárničce chybí některá z výše uvedených věcí.

Je jen štěstí, že se v lékárničce už nemusí vozit také resuscitační maska, která byla poměrně prostorná. K vyčlenění resuscitační masky z povinné výbavy došlo před sedmi lety, stejně jako se z povinné výbavy vyřadil i leták, který popisoval poskytnutí první pomoci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *