Proč byty zdražují, proč jejich ceny dosahují svého stropu?

Přemýšlíte o tom, že si pořídíte vlastní bydlení? Chcete bydlet v hezkém, panelákovém domě, odkud se vám bude nabízet nádherný pohled na celé město? Takový sen byl reálný v minulosti, dnes už se však zdá být nereálným. Důvodem toho je fakt, že Česká národní banka provedla jisté regulace, kvůli kterým na své vlastní bydlení nedosáhne jen tak někdo. Banky v Česku se regulacím zcela podvolily a nyní toho litují. Zájem o hypoteční úvěry klesá, i když se banky rozhodly snížit hypoteční sazby. Zatímco ale hypoteční sazby padají, ceny bytů zůstávají stále u svého stropu. Banky jsou tak drženy v šachu.  

Podle analytiků však svítá na lepší časy. Podle nich má konečně po čtyřech letech dojít ke zlevňování nemovitostí, ovšem nemá se jednat o velké zlevnění, pokles cen má být menší. To by ostatně mohlo nalákat zájemce o bydlení.  

V souvislosti s bydlením a cenami nemovitostí si můžete pokládat otázku, co stojí za zdražováním bytů, proč ceny nemovitostí dosahují svého stropu. Na to ostatně máme hned několik odpovědí.  

Důvodem jsou cizinci 

Jelikož Česká republika patří k nejvíce bezpečným zemím na světě, stěhují se sem cizinci. A ti mají většinou ve svých kapsách hotové miliony. Mohou si tak dovolit investovat do dražších bytů. Jim ceny nemovitostí rozhodně nepřijdou přehnané, i když opravdu přehnané jsou.  

Nakupují se byty na investici 

Ceny také nepřijdou vysoké tomu, kdo chce koupit byt jako investici. Tito lidé odkoupí byt za několik milionů, střelí v něm vysoký nájem a investice se mu zanedlouho vrátí zpátky. Jelikož jsou ceny bytů vysoké, roste zájem o bydlení v pronájmu, čímž dochází ke zvyšování nájemného.  

Podle statistik se až šedesát procent bytů hlavně ve velkých městech kupuje na pronájmy, nikoliv na vlastní bydlení. To tedy tlačí ceny nahoru.  

Bytů je v Česku málo 

Majitelům bytů také hraje do karet to, že se u nás nachází bytů k bydlení opravdu malinko. Většinou se výstavba zastaví na několik let kvůli tomu, že není uděleno stavební povolení. A jelikož je bytů málo, majitelé si mohou dovolit ceny zvýšit do takových výšin, které jsou až nesmyslné. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *