Přihlašování k účtu je nově bezpečnější

V České republice stále více lidí používá takzvaný internet banking čili internetové bankovnictví. Češi se stávají skutečně praktickými lidmi a využívají to, co jim moderní svět nabízí. Už málokdo platí klasicky v hotovosti, vévodí platba kartou. A s tím se samozřejmě zvyšuje zájem o internetové bankovnictví jako takové. Jelikož klientů neustále přibývá a bohužel i útoků z řad haterů také, banky se rozhodly udělat přihlašování k účtu ještě bezpečnější. Rozhodli se kromě klasického přihlašování s heslem odesílat i SMSky pro přihlášení k účtu.  

Doposud bylo možné přihlašovat se jen tak, že jste zadali identifikátor a heslo. Nyní se nově musíte přihlásit ještě kódem, který přijde na mobilní telefon majitele účtu. Tento způsob se nazývá druhé ověření a byl zaveden z důvodu vyšší bezpečnosti. Ochranu účtů takzvaným druhým ověřením nově nařizuje evropská směrnice o platebních službách PSD2.  

Změny jsou u nás už pár týdnů, oficiálně započaly v polovině letošního září.  

Mobilní aplikace bez ověřovacích SMS 

Druhé ověření se však týká jen přihlašování do internetového bankovnictví. Pokud máte staženou i mobilní aplikaci, není třeba ověřovacích SMS. Do mobilních aplikací se tedy budete moct přihlašovat jako doposud, tedy s heslem, případně s otiskem prstů.  

Druhé ověření však může odpadnout i u internetového bankovnictví, pokud počítač, z něhož se přihlašujete, označíte za důvěryhodný. To bude následovně potvrzené SMS kódem či mobilní autorizací. Poté se budete moct přihlašovat do internetového bankovnictví klasicky, tedy jen přes identifikátor a heslo.  

U některých bank není druhé ověření žádnou novinkou 

Pro některé lidi není druhé ověření skutečně žádnou novinkou. Mnohé banky totiž ověřování prostřednictvím SMS už dávno zavedly. Například digitální bankovnictví George vyžadoval při každém přihlášení heslo, kdo ho však nevyžadoval, byla Fio banka, která nově druhé ověření zavedla třeba jako banka mBank.  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *