Povinnosti provozovatelů hotelů a penzionů týkající se BOZP a PO

V současné době se stále více lidí rozhoduje pro koupi nějakého malého penzionu nebo naopak velkého hotelu. Takto se chtějí postavit na vlastní nohy a chtějí podnikat. Jenže koupit penzion či hotel, to je jenom první krok, který je zároveň tím nejsnazším krokem. Pravdou je, že je třeba vyřešit i bezpečnost práce a požární ochranu daných objektů. Jelikož se poskytuje ubytování pro lidi, je třeba na to opravdu dbát a nic nepodcenit, ať se nehazarduje se životy či zdravím ostatních. Navíc v případě nevyřešení BOZP a PO hrozí nemalé pokuty, které se mohou dostat do obrovských výšin. 

Ať už tedy provozujete malý nebo velký hotel či penzion, i vy jste povinni dodržovat bezpečnost a i vy jste povinni ochraňovat zdraví při práci zaměstnanců. Zákon, který stanovuje povinnost vyřešit BOZP a PO, nerozlišuje, zdali vlastníte malý penzion nebo velký hotel, musíte dodržovat stejná pravidla a musíte vést příslušnou dokumentaci BOZP dle zákona. 

Nejdříve vypracujte provozní řád

Vaší povinností je mimo jiné vypracovat provozní řád. V něm budou uvedeny podmínky činnosti, také zásady prevence vzniku infekčních či jiných onemocnění, také v něm musí být uveden způsob zacházení s prádlem nebo způsob očisty prostředí ubytovacího zařízení. 

BOZP spadá i na práci v kuchyni

Pokud poskytujete snídaně nebo obědy, zkrátka pokud máte zaměstnance v kuchyni, je třeba se na věc podívat z pohledu BOZP. Při práci v kuchyni je nutné nosit vhodnou obuv, rukavice, oděv, zástěru a jiné OOPP. Také musí zaměstnanci pracující v kuchyni mít zdravotní průkaz a musí mít znalosti potřebné k ochraně veřejného zdraví. 

Tím to nekončí

Kromě toho musí být vyřešená BOZP při roznášení jídla a nápojů, také při přenášení těžkých břemen či při udržování pořádku. Pokud je toho na vás mnoho, raději požádejte o pomoc firmu Extéria, která se vám postará o vše, co s BOZP a PO v hotelu či penzionu souvisí. Na internetu si můžete pročíst řadu referencí a recenzí, v nichž jsou obsaženy zkušenosti klientů s firmou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *