Podle statistik přišel každý třetí Čech o část příjmů kvůli koronaviru

Nový typ onemocnění způsobil v České republice obrovské ztráty, které pocítili prakticky všichni. A to jak podniky, tak samozřejmě i zaměstnanci. Z důvodu uzavření nebo omezení provozu řada lidí přišla o práci, jiní zase přišli o část příjmů. Nedávné průzkumy dokonce ukázaly, že tento problém postihl zhruba každého třetího Čecha. Konkrétně o práci přišlo kolem sedmi procent Čechů a mnohé domácnosti už tenčí svoje finanční rezervy. Statistiky také uvádí, že zhruba dvě pětiny lidí už nemají žádné finanční příspěvky déle než měsíc.  

I když řada lidí nechce sahat do úspor, někteří musí. Stát možná navrhl jisté kompenzační bonusy, ale na ty nedosáhli všichni. Především ti, pro které nebyla určena žádná podpora, pravděpodobně brzy sáhne do svých úspor. Podle průzkumů by finanční úspora nestačila ani měsíc zhruba čtvrtině oslovených, pětina by dokázala svými úsporami pokrýt pouze jeden měsíc. Pozitivní ale je, že každý pátý člověk má rezervu dostatečnou, se kterou ještě vyžije alespoň sedm měsíců.  

Člověk nyní musí plánovat své výdaje 

Lze tedy konstatovat, že drtivá většina domácností má doslova našponovaný rozpočet. Tudíž jejich jediným úkolem je především začít plánovat své výdaje tak, aby co nejdéle vydrželi, protože krize se teprve projeví v následujících měsících naplno.  

V ideálním případě by se mělo splatit to nejdůležitější, aby se člověk nedostal do dluhové pasti, a je nutné si odpustit to, co máme rádi a co si rádi dopřáváme.  

Ukázalo se, že lidé se o ztrátu zaměstnání nebojí 

I když už řada lidí přišla o práci, mnozí se stále nebojí toho, že by zaměstnání ztratili. Dokonce jsou si dobře vědomi toho, že trh bude ještě v dalších měsících velice ovlivněn a že je pravděpodobnost ztráty zaměstnání opravdu vysoká. I přesto zůstávají v klidu a o práci má strach jen každý šestý oslovený. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *