Otcovská poporodní péče a řada dalších změn roku 2018

Začátkem letošního roku vešlo v platnost mnoho zákonů a ustanovení, která nám doslova mění život. Některé změny vejdou v platnost až během letošního roku, jiné už platí od prvního lednového dne. Pojďme si zmínit ty nejdůležitější změny, které se nás asi nejvíce dotknout. Některé z nich nás potěší, jiné naopak ne. Převážně si zmíníme novou otcovskou poporodní péči, kolem které se točí snad všechna média.

Jak to bude s otcovskou poporodní péčí?

Tím hlavním tématem článku začněme – otcovská poporodní péče. Doposud to bylo tak, že pokud chtěli tatínkové být s novopečenou maminkou doma během šestinedělí, museli si vzít dovolenou. Od 1. února jim bude umožněno vzít si týdenní otcovskou dovolenou, která je hrazena z nemocenského pojištění. Jedná se o týden během šestinedělí, který bude zaplacený podobně jako nemocenská. Během tohoto týdne budou moct tatínkové pomáhat novopečené mamince s novorozenětem, což doposud skutečně nebylo možné.

Cigarety opět podraží!

Nemilou zprávu máme pro kuřáky. Ti se totiž budou muset smířit s tím, že cigarety zase podraží. Od 1. ledna totiž vzrostla spotřební daň jak na cigarety, tak i obecně na tabák a konkrétně na doutníky. Cena krabičky by tak podle odhadů měla navýšit o více jak korunu u těch nejlevnějších cigaret, o čtyři haléře u doutníků a dokonce o jedenadvacet korun u doutníku.

Igelitky zadarmo už nikdy nedostanete

Evropská unie si prosadila to, že se igelitky už nebudou dávat zadarmo. Ať už jste je doposud dostávaly zadarmo v obchodech s oblečením nebo s obuví, ať už jste je zadarmo dostávali v supermarketech nebo v hypermarketech, nyní je s tím konec. Má se tak zamezit velkému znečisťování okolí. Igelitky tak budete muset kupovat – v průměru se ceny pohybují kolem pěti korun. Z hygienických důvodů budou jenom sáčky, které budete moct použít na zeleninu, ovoce, pečivo a na masné výrobky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *