Kdy musí zaměstnanci zavítat na pracovnělékařskou prohlídku?

Pracovnělékařské prohlídky jsou jednou velkou neznámou pro řadu podnikatelů a zaměstnavatelů. Opravdu si právě s tímto nevědí rady, proto se raději svěřují do rukou firmě Extéria, která je předním poskytovatelem poradenství v oblasti BOZP a PO, kam ostatně spadají také pracovnělékařské vztahy. Firma má na internetu mnoho recenzí a referencí popisujících zkušenosti se společností, doporučujeme nahlédnout. 

Největší otazník visí nad vůbec prvními pracovnělékařskými prohlídkami. Kdy musí zaměstnavatel na pracovnělékařskou prohlídku zamířit? Vůbec poprvé musí k lékaři spolupracujícím s firmou zavítat ihned po nástupu. 

Vstupní prohlídka je první pracovnělékařskou prohlídkou

Vůbec první prohlídkou je vstupní prohlídka, která se provádí zásadně před přijetím zaměstnance do podniku. Jedná se o prohlídku, během které doktor potvrdí (nebo vyvrátí), že je pracovník schopen práce na dané pracovní pozici. Většinou se na vstupní prohlídku chodí i v případě, že zaměstnanec má být zařazen na jinou pozici nebo u něj došlo ke změně pracovních podmínek. 

Chodí se také na periodickou prohlídku

Další prohlídkou je takzvaná periodická prohlídka, která slouží jako prevence proti poškození zdraví. Jedná se o jakousi preventivní prohlídku, při které lékař zjišťuje, jestli nedošlo k nějakým zdravotním změnám, jež by mohly souviset s náročností práce, případně se stárnutím organismu.

Existuje také mimořádná prohlídka

Nesmíme zapomenout ani na mimořádnou prohlídku, která se provádí zásadně ve chvíli, kdy existuje jisté podezření nebo předpoklad, že zaměstnanec není zdravotně způsobilý k práci. Případně k ní může dojít ve chvíli, kdy se zvýšila míra rizika na pracovišti. 

A nakonec je výstupní prohlídka

Když zaměstnanec ukončuje pracovní poměr, zjišťuje se, v jakém je zdravotním stavu. Posílá se tedy na takzvanou výstupní prohlídku, která bývá zpravidla prováděna ještě předtím, než k ukončení pracovního vztahu dojde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *