Jaká je minimální mzda v roce 2023?

Vláda stanovila novou výši minimální a zaručené mzdy pro rok 2023. Jak se minimální mzda od roku 2022 liší? Co je to životní a existenční minimum, a zůstala tato minima stejná?

Zvýšila se hodinová i měsíční mzda

Minimální mzda se s rokem 2023 navýšila o 1 100 korun, tedy na 17 300 korun. Tato základní sazba je stanovená pro plný úvazek. Jako plný úvazek se bere práce, která má 40hodinovou týdenní pracovní dobu.

U pracovních poměrů, které jsou na dohodu, se poté nepočítá s minimální měsíční mzdou, ale hodinovou. Ta činí pro rok 2023 nově 103, 80 korun za hodinu.

Minimální nebo zaručená mzda?

Možná jste pojem zaručená mzda ani neslyšeli a nebo vám přijde jako totožný s minimální. Minimální mzda ale udává nejnižší možné ohodnocení zaměstnance a je stejná pro všechny profese v republice. Zaručená mzda se poté určuje na základě pracovních skupin. Ty jsou rozdělené podle složitosti, odpovědnosti či namáhavosti práce. Pro různé výkony povolání jsou tedy stanovené různé zaručené mzdy.

Přečtěte si také: Syndrom vyhoření jako nová epidemie

Zaručená mzda v roce 2023

Zatímco minimální mzda se zvyšovala plošně, ta zaručená zaznamenala navýšení pouze u profesí v kategorii 8. Zde dojde k růstu částky na 34 600 z původních 32 400 korun. V kategorii číslo 8 najdeme například práce související se stanovováním podnikatelské, obchodní nebo finanční strategie, koordinace finančních aktivit a další.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *