Daň z nemovitosti zase poroste

Už dlouho se jedná o tom, že se vláda chystá opět zvednout daň z nemovitosti. Částka se dokonce může zvýšit až o dvojnásobek. Jak tato daň poroste a kam peníze poputují?

O navýšení daně z nemovitosti se už dlouho debatuje, zejména tedy o tom, kolik procent z navýšení by si stát nechal. Nový balíček by měl být připraven v průběhu jara, uvedla Gabriela Krušinová z tiskového oddělení ministerstva pro deník Právo.

Přečtěte si také: Které obchodní řetězce jsou v Česku na vrcholu?

Zisk pro stát

Celý proces by měl ideálně proběhnout tak, aby se opatření promítlo již do návrhu státního rozpočtu pro rok 2024.

„Obecně lze říci, že v ČR je aktuálně výběr majetkových daní relativně nízký a podíl inkasa majetkových daní na HDP v porovnání s EU podprůměrný. V tuto chvíli je inkaso z daně z nemovitých věcí stoprocentním příjmem rozpočtu jednotlivých obcí. Výnos státu je nyní fakticky dokonce záporný, protože stát prostřednictvím finanční správy výběr této daně spravuje,“ upozornila Krušinová.

Zrušení příspěvku na stavební spoření?

Ministr financí Zbyněk Stanjura také uvedl, že by byl pro zrušení státního příspěvku u stavebního spoření, který činí ročně asi 2000 Kč. Právě tento příspěvek je ovšem pro mnoho Čechů důvodem, proč si vůbec stavební spoření zřizují.

Daň za neřesti

Dalšímu zvyšování se nejspíš nevyhnou ani spotřební daně na cigarety a alkohol, které jsou u nás v porovnání se světem nízké. Pivo a tichá vína dokonce zdanění nepodléhají vůbec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *