Jak se dožít vysokého věku? Začněte změnou svého jídelníčku

Tajemstvím dlouhověkosti je kromě tolikrát zmiňovaného pohybu také zdravé stravování. Nedávná studie totiž potvrdila, že právě zdravé potraviny dokážou prodloužit váš život až o 13 let. Jak tedy s úpravou jídelníčku začít?

Prvním krokem k sestavení zdravého jídelníčku je nahradit častou konzumaci červeného masa a průmyslově zpracovaných potravin za ovoce, zeleninu, luštěniny (čočku, fazole a hrách), celozrnné výrobky, semínka a ořechy (mandle, vlašské ořechy, pekany či pistácie).

Přemýšlejte nad tím, co jíte

Zaměřte se na složení vašeho jídelníčku. Zapisujte si aspoň ze začátku vše, co během dne sníte, včetně toho kde a v kolik hodin jíte. Pak si nad tím sedněte a udělejte si plán, jak jíst o něco zdravěji. Nesnažte se přitom docílit zdravého jídelníčku hned, začněte postupně krůček po krůčku.

Dělejte si nákupní seznamy

Než vyrazíte do obchodu, udělejte si seznam potravin, kterého se striktně držte. Jedině tak v nákupním košíku skončí jen skutečně to, co potřebujete. Zbavte se také všeho nezdravého, co doma syslíte. Nemusíte to však hned vyhazovat, darujte to těm, kteří všelijaké dobroty jistě ocení.

Připravte si snídani bez cukru

Vynecháním cukru hned ráno začnete svůj den o něco zdravěji. Pokud si totiž dopřejete snídani bez cukru, hladina cukru v krvi zůstane na stejné úrovni. Díky tomu budete mít více energie a síly do všech úkolů, které vás ten den čekají.

Do ničeho se nenuťte

Pokud už se opravdu rozhodnete změnit svůj jídelníček, zaměřte se na zdravé potraviny, které vám osobně skutečně chutnají. Z dlouhodobějšího hlediska totiž u zdravého stravování vydržíte jen v případě, že se do jídla nebudete muset nutit. Klidně se obraťte na nutričního terapeuta či výživového poradce, který vám do jídelníčku pomůže postupně přidávat zdravé potraviny, které vám chutnají, abyste si vytvořili každodenní zdravé návyky.

Nezapomínejte, že ke kvalitnějšímu a delšímu životu vám samotné zdravé stravování stačit nebude. Zařaďte proto do vašeho běžného dne také pravidelný pohyb. Nemusíte přitom hned začít běhat nebo posilovat, bohatě postačí pravidelné procházky v přírodě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *