Čína podle dostupných informací žádala Rusy, aby s invazí na Ukrajinu počkali na konec olympiády

Podle informací požádali na začátku února vysoce postavení čínští představitelé ruské činitele, aby Moskva počkala a nespouštěla invazi na Ukrajinu před koncem zimních olympijských her v Pekingu. Informaci přinesl deník New York Times (NYT) s odvoláním na americké a evropské činitele, kteří se odvolali na zprávu západní tajné služby.

Podle dostupných informací deníku NYT mohl Peking o ruských plánech či záměrech provést invazi na Ukrajinu vědět ještě předtím, než Moskva tuto operaci minulý týden opravdu zahájila. Mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu však uvedl, že tvrzení, uvedená v příslušných zprávách, jsou pouhé spekulace. Ty jsou bez jakéhokoliv opodstatnění a mají za cíl obvinit a očernit Čínu.

Vpád ruských vojsk na Ukrajinu

Po několika týdnech varování ze strany západních představitelů zahájilo Rusko invazi na Ukrajinu 24. února. Bylo to jen pár dní po skončení zimních olympijských her v Pekingu. Komunikaci mezi čínskými a ruskými hlavními představiteli zachytila jedna ze západních zpravodajských služeb. Činitelé, kteří zprávu následně prověřili, ji považují za důvěryhodnou, uvedl deník NYT.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *