Hlídač v ruské galerii zničil obraz za 21 milionů korun, postavám dokreslil oči

Obraz za jednadvacet milionů korun zničil hlídač výtvarné galerie v ruském Jekatěrinburgu. Postavám bez tváře totiž propiskou dokreslil oči. Galerie uvedla, že hlídač se vandalismu dopustil hned jeho první den v práci. Policie začala případ řešit až po stížnostech ruského ministerstva kultury.

Obraz hlídač poničil kuličkovým perem. Zatím není jasný důvod jeho počínání, zřejmě se však jednalo o nějakou poruchu příčetnosti.

Dílo s názvem Tři postavy vznikl v letech 1932 až 1934 rukou výtvarnice Anny Leporské. Obraz byl pojištěný na 75 milionů rublů, což je v přepočtu 21 milionů korun. Podle dostupných informací hlídač pracoval pro soukromou bezpečnostní společnost, která ho v souvislosti s incidentem okamžitě propustila.

Hlídač naštěstí na pero při kreslení očí netlačil, takže nenarušil reliéf tahů. I přesto se na levé postavě drobně odloupla vrstva barvy a inkoust pronikl do její vrstvy, protože titanová běloba, která se používá k malování obličejů, není pokrytá lakem.

Odborníci na restaurování z galerie v Moskvě, která obraz do Jekatěrinburgu zapůjčila, uvedli, že oprava bude stát přibližně čtvrt milionu rublů, tedy 71 tisíc korun.

Policie se případem nechtěla zabývat

Poškozeného obrazu si všimli již 7. prosince dva návštěvníci, kteří ihned upozornili zaměstnance galerie. Ta událost nahlásila policii, která však odmítla vznést obvinění, protože škodu na obraze nepovažovala za významnou. Případem se začala zabývat až letos v únoru poté, co si ruské ministerstvo kultury začalo stěžovat na její nečinnost u generálního prokurátora.

Muži hrozí za vandalismus pokuta a až tři měsíce ve vězení. Nově jsou v galerii před obrazy nainstalovaná ochranná skla, která by měla podobným činům zabránit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *