Jak poznat boreliózu?

Touto přenosnou nemocí vás může ohrozit nejen klíště, ale také bodavý hmyz. Včasná diagnóza je klíčová. Neléčená borelióza může vést až k ochrnutí. 

Nejčastější přenašeči 

Infekční onemocnění lymská borelióza postihuje nejčastěji klouby, srdce, nervovou soustavu a kůži. Nejčastějšími přenašeči jsou klíšťata, ale přenášet ji mohou i jiné druhy hmyzu. Boreliózou vás může nakazit i komár, ovád nebo blecha. Vyskytuje se také v tělech much. Přenos infekce z člověka na člověka se děje jen z matky na její plod. U klíšťat se borelie vyskytují ve střevech a v okamžiku, kdy se klíště přisaje na člověka, se přemisťují do slinných žláz. K přenosu potřebují delší čas, pokud tedy klíště naleznete ihned, riziko infekce se snižuje.  

Jak poznat boreliózu 

Poté, co vás zvíře kousne, se vám v místě vpichu objeví typická kulatá či oválná ostře ohraničená tmavě červená skvrna. Ta bývá ještě ohraničena světlejším kruhem okolo. Možná již pociťujete bolest kloubů a svalů. Někteří lidé trpí také horečkou a zimnicí. Jiné pacienty trápí malátnost, bolest krku a bolesti hlavy. Mezi vážnější příznaky patří například ztuhnutí krku, ochrnutí svalů v obličeji, nepravidelný tep nebo světloplachost.  

Jak dlouho trvá, než se příznaky objeví?  

Ve většině případů se borelióza projeví již během dvou dnů od nákazy. Je to ale individuální, u jiných pacientů se může stát, že se první příznaky objeví až za měsíc. Bohužel se u mnohých pacientů neobjeví žádný z výše uvedených příznaků. Stále ale v jejich těle nákaza probíhá. Vyhledat pomoc lékaře a zajít si na krevní testy je tak vhodné vždy, když vás kousne klíště. Neléčená borelióza se projevuje poškozením nervového systému, pohybového aparátu nebo srdce.  

Neléčená borelióza vede k vleklým zdravotním potížím trvalého charakteru. Pomoc lékaře proto raději vyhledejte vždy, když vás kousne klíště. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *