Jak víc ušetřit, radí bohatí

Trochu ušetřit – to je nyní úkol nejednoho člověka, který je zasažen koronavirovou krizí. Zatímco u oborů, jež aktuálně panující pandemie nezasáhla, se investuje o sto šest, v ostatních se spíše škudlí každá koruna. Zatímco v některých měsících to jde snadno, v jiných se peníze udrží v kapsách jenom stěží. Proto si pojďme prozradit, jak víc ušetřit. Poradci na toto téma nejsou obyčejní lidé, ale ti nejúspěšnější, kteří podle průzkumů dokážou uspořit daleko víc než většina lidí.  

Seznam finančních cílů 

Proč vůbec začít šetřit? Ze všeho nejdříve je nutné zodpovědět si tuto otázku. Protože pokud není motivace, není ani důvod, proč šetřit. Chcete si dopřát opravdu krásnou, luxusní dovolenou, která vás zavane do exotických krajů? Nebo jen prahnete potom, abyste si koupili nové auto či jen vybudovali finanční rezervu, která vás dokáže spasit v případě, že by koronavirová pandemie trvala dalších několik let?  

Až budete mít stanoveny tyto finanční cíle, je načase je denně kontrolovat. Jen tak ve vás bude zůstávat ona motivace, která vás donutí uspořit požadované množství peněz.  

Dodržujte pravidlo jednoho dne 

Máte nutkavou tendenci si přece jenom něco hezkého koupit? Prahnete po konkrétní věci, která se vám už nějaký ten pátek líbí, ale stále jste si ji nekoupili? Jestliže máte v hledáčku něco už dlouhou dobu, jednou začas se zkrátka odměňte! Za ustavičné šetření se zkrátka potřebujete odměnit.  

Nikdy si však nekupujte nic “z fleku” čili prakticky ihned, když na danou věc narazíte. Aplikujte pravidlo jednoho dne. Pokud danou věc budete chtít i po probuzení, pak ano – vzhůru do nakupování. Většinou se však stane, že se vám touha koupit si danou věc v hlavě rozloží a z konečné koupi nakonec sejde.  

Obecně platí, že byste se měli snažit ušetřit si dvacet procent vašeho příjmu. Z počátku se to možná jeví jako nerealizovatelný krok, proto zkuste uspořit aspoň deset a procento každým měsícem zvyšujte. Půjde to ostatně samo, jak si budete zvykat a jak budete aplikovat šetřící metody v praxi. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *