Jak je na tom nyní Česko se zadlužeností?

České republice se v poslední době daří. To potvrdily i mnohé statistiky, které se v nedávné době ukázaly světu. Například nedávno se ukázalo, že Česká republika se pyšní poměrně nízkou zadlužeností. Mnozí obyvatelé naší země se domnívají, že Česko je jednou z nejvíce zadlužených zemí Evropské unie, jenže to není tak úplně pravda. Česká republika se umístila na krásné čtvrté pozici v žebříčku nejméně zadlužených zemí Evropské unie.

Každým rokem se můžeme radovat z mnohých zajímavých statistik, které se ukážou světu. V nedávné době se ukázala zajímavá statistika, která se zaměřuje na zadluženost zemí Evropské unie. Porovnávala všechny země a Česká republika se umístila na krásné čtvrté pozici. Která země se stala nejméně zadluženou a která se naopak zadlužila až po uši?

Estonsko je na špici

Kdo by to byl čekal, že se nejméně zadluženou zemí stane Estonsko. O této zemi se po celý rok neví a najednou se dostane na první pozici žebříčku nejméně zadlužených zemí Evropské unie. Je to však skvělé! Estonský dluh dosáhl jen devíti procent HDP, což je oproti průměru skvělý výsledek. Průměr byl bohužel necelých dvaaosmdesát procent. U zemí, kde se platí eurem, byl průměr zadlužení vyšší o dvě procenta.

I Česko obstálo v porovnání s průměrem skvěle. Během loňského roku totiž dosahovalo necelých pětatřiceti procent.

Jaká země je nejvíce zadlužená?

Nikoho asi nepřekvapí, že nejvíce zadluženou zemí se stalo Řecko. Jejich dluh přesáhl hranici 150%, což je obrovské číslo. Jejich konkrétní dluh byl 178 a půl procenta HDP. Hned za nimi se vyskytla Itálie, kde byl dluh o něco nižší, přesto taky přesáhl hranici sta procent. Konkrétní dluh byl 131,8 procenta HDP.

Díky těmto výsledkům se nemůžeme divit tomu, že se Brusel rozhodl investovat peníze z fondů do zemí potýkajících se s finanční tísní. Od roku 2020 by peníze, které nyní využívá střední Evropa (tedy i Česká republika), měly putovat nejen do Řecka, ale právě i do Itálie nebo taky do velice zadluženého Španělska.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *