Inflace opět zpomalila. Co dalšího zdražilo a o kolik?

I když nám poslanci tvrdí, že je na tom česká ekonomika skvěle, nemůžeme jim plnohodnotně věřit. Nedávné informace ukazují, že česká ekonomika se svým růstem rapidně zpomalila, zároveň se ukázalo, že inflace zpomalila také, což se projevilo na rostoucích cenách. Jen v měsíci říjnu vzrostly meziročně spotřebitelské ceny o více jak dvě procenta, což ostatně uvádí Český statistický úřad, který tímto upozornil na zpomalující inflaci. Otázkou ale je, co konkrétně zdražilo, za co budeme platit víc?

Oproti září ceny vzrostly o půl procenta, nejhůře jsou na tom brambory, jejichž cen vzrostla o dvacet neuvěřitelných procent. Brambory však nejsou jediné, kterým cena rapidně roste.

Zdražila i ostatní zelenina

Ze statistik také vyplývá, že je na tom špatně i další zelenina. Obecně lze říct, že zelenina zdražila o pět a půl procent oproti září, v meziročním srovnání se jedná o zdražení o deset procent. Kromě zeleniny vzrostly ceny také mléčným výrobkům, konkrétně ceny tvarohů a sýrů vzrostly o skoro procento a půl.

Na druhou stranu mnohé potraviny šly s cenou dolů. Například ovoce je levnější, a to zhruba o čtyři procenta v meziročním srovnání. Levnější je také polotučné mléko, které koupíte o čtyři procenta levněji než vloni.

Co může za zvyšující se ceny?

Mnozí si jistě kladou otázku, kdo nebo co může za neustále se zvyšující ceny. Za zdražení brambor a zeleniny může sucho, které může za velice špatnou úrodu. Podle všeho se jedná o jednu z nejhorších úrod za poslední léta, tvrdí zemědělci.

Kromě zelenin roste také cena benzinu a dalších pohonných hmot. Za to ostatně může koruna, která rapidně oslabila. Dnes je koruna nejslabší vůči dolaru za celý uplynulý rok. Podle všeho koruna nemá v blízké době sílit, proto je pravděpodobné, že ceny pohonných hmot budou stále růst. Slabá koruna se má podílet i na zdražování dalších věcí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *