Seznamte se s Downovým syndromem

Rodí se člověk vždy zdravý? Kdy se pozná, že dítě trpí genetickým onemocněním? To jsou otázky, na které vám mohou odpovědět jen a pouze specialisté, lékaři a odborníci. Co však můžeme udělat my je seznámit vás s nejčastější a zároveň také nejznámější genetickou chromozomální vadou člověka. Jedná se o Downům syndrom, který má většina z nás zafixovaný v hlavě zejména díky tomu, že se jedná o nejznámější genetickou příčinu mentální retardace.

Downův syndrom je opravdu velice častý. Statistiky ukazují, že je tímto syndromem postižený jeden novorozenec z devíti set. Statistiky však upozorňují na to, že vznik Downova syndromu se odvíjí od samotné matky dítěte. Jestliže je starší pětatřiceti let, může mít Downův syndrom každé jedno dítě ze čtyř set. Pokud věk matky přesáhne čtyřicítku, může mít syndrom jedno dítě ze sta.

Pokud tedy chcete mít stoprocentně zdravé dítě, ideální věk na početí je kolem třiadvaceti let, respektive od dvaceti do čtyřiadvaceti let.

Jak nemoci předcházet?

I když se jedná o často se vyskytovanou genetickou vadu, může se této nemoci předcházet. Je jen třeba podstoupit vyšetření nazvané prenatální diagnostika. Jedná se o vyšetření (či spíše o mnoho vyšetření), které se dělají před narozením dítěte.

Během vyšetření se odebere plodová voda, následně se také odebere vzorek pupečníkové krve a vyšetří se oba rodiče.

Jak se Downův syndrom projevuje?

Prvním příznakem Downova syndromu bývá svalová hypotonie novorozence, která je opravdu prvním alarmujícím příznakem. Poté přichází na scénu Brushfieldovy skvrny, které se vyskytují na krajích duhovky, později se ukáže, že je dítě psychomotoricky opožděné.

Odborníci však upozorňují na to, že velmi záleží na výchově rodičů. Chování pacientů totiž nebývá překážkou ve vývoji, což si musí rodiče uvědomit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *