Co se stane s vaším účtem po smrti? Účet se často zablokuje

V životě se děje denně spousta neočekávaných věcí a bohužel by měl člověk počítat i s těmi nejhoršími. V těžkých situacích je praktické být informován o tom, co se stane s vaším bankovním účtem, pokud zemřete. Účet se často zablokuje a teprve později se opět zpřístupní.

Velká část domácností vlastní jeden speciální společná účet, ze kterého platí všechny nutné měsíční výdaje. Druhou variantou je, že jeden z partnerů platí ze svého účtu nájem a další poplatky a druhý pak běžné nákupy a vše spojené s chodem domácnosti. Co ale budete dělat, když se přihodí nehoda?

Jeden majitel účtu

Pokud se něco stane, banka vám nesmí sdělit ani to, zda je na účtu dostatek peněz. Od této chvíle velmi záleží na tom, jak se majitel účtu za svého života s bankou domluvil a jakou s ní uzavřel smlouvu. Nastavené platby odcházejí z účtu i nadále, aby nedošlo k případnému vzniku dluhů či nedoplatků. Informace o účtu dostane při dědickém řízení po doložení potřebné dokumentace notáři.

Přečtěte si také: Jaká je minimální mzda v roce 2023?

I disponent může být zablokován

Pokud jste závislí na penězích svého partnera, tedy hradí se z těchto zdrojů například nájem, je dobré sjednat si takzvanou roli disponenta, kterou vám majitel udělí. Disponent poté může s penězi na účtu hýbat, ale opět pouze, pokud majitel tento přístup nastavil i v případě své smrti.

Většinou se bankovní účet po smrti majitele zablokuje a k jeho zpřístupnění dojde právě až po rozhodnutí dědického řízení. To ale může nějakou dobu trvat. I disponentům je po přijetí oznámení o úmrtí přístup znemožněn, pokud to výslovně není uvedeno ve smlouvě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *