ČNB změnila svůj postoj k udělování hypoték

Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré. A to dokonce platí i v případě panujícího koronaviru, který během poměrně krátké chvíle napáchal celou řadu škod. I když to vypadá, že jsme první vlnu závažného nového onemocnění překonali, přesto je třeba říct, že to nejhorší nás teprve čeká. Ta obrovská krize, která se na nás line, bude mít nedozírné následky, bohužel. To ostatně zvěstí i samotná Česká národní banka, která už nyní pociťuje dopady koronaviru. Sice ještě lidé utrácí, na druhou stranu se utrácení občanů ČR bude mírnit s postupem času. Česká národní banka se tak vlivem koronaviru a aktuální situace rozhodla krapet pozměnit svůj postoj, který před lety zaujala ve věci udělování hypoték.  

Možnost získat až devadesátiprocentní hypotéku 

Například se rozhodla, že své doporučení týkající se toho, že by komerční banky měly udělovat jenom osmdesátiprocentní hypotéky, odvolá. Stalo se tak poměrně nedávno, kdy se začala koronavirová krize pociťovat ve světě bankovnictví. Zájem o hypotéky výrazně ochladl, čemuž se nemůžeme divit. A podle všeho zájem ještě víc poklesne.  

Aby byly hypotéky pro lidi atraktivnější a aby na ně mohlo dosáhnout větší množství lidí, Česká národní banka holt svůj postoj k hypotékám musela pozměnit.  

Už žádné limity související s příjmy 

Česká nároční banka se rozhodla pozměnit pravidla hry. Dokonce se rozhodla změnit i svůj postoj k limitům souvisejících s příjmy. Ještě donedávna se splátky mohly rovnat maximálně pětačtyřiceti procentům z čistého příjmu, poté se postoj trochu polevil, kdy banka kývla na padesát procent a nyní se čisté příjmy neřeší při stanovování splátek vůbec.  

Komerční banky tak najednou nemají tolik svázané ruce a mohou být při schvalování hypotečních úvěrů daleko střídmější. Česká národní banka si moc dobře uvědomuje, že zájem o hypotéky ze strany lidí ochabuje, proto se snaží všemi možnými způsoby jejich postoj k hypotékám pozměnit. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *