Chudoba, nezaměstnanost a dluhy trápí oblasti na pokraji společnosti

Chudoba, nezaměstnanost, dluhy, problémy se vzděláním i hledáním nového bydlení. Tohle všechno jsou potíže, které musí řešit sociálně vyloučené lokality, přezdívané ghetta. Nová vláda chce proto situaci v těchto oblastech konečně vyřešit.

Podle průzkumu životních podmínek, provedeného v padesáti vyloučených lokalitách, čelí téměř čtvrtina domácností exekuci, zkušenosti s ní má pak nejméně 40 procent domácností. Nedostatek financí se v rámci populace Česka týká dvaceti procent obyvatel.

Důsledky koronaviru

Osud mnohých obyvatel z vyloučených lokalit ovlivnil příchod koronaviru a přijatá opatření proti němu. Podle šetření 11 procent obyvatel z vyloučených oblastí přišlo kvůli němu trvale o práci a 78 procent dětí těchto domácností mělo kvůli chybějícímu nebo špatnému připojení k internetu či chybějícímu vybavení problémy absolvovat distanční výuku. Navíc desítky tisíc domácností na pomoc v hmotné nouzi nedosáhnou. Systém přestal fungovat před třemi lety.

Snaha nové vlády

Ministr práce a sociálních věcí sází na sociální podniky, které by do vyloučených lokalit mohly přinést práci a pomohly tak zaměstnancům získat pracovní návyky. Z toho důvodu chce také zavést zákon o sociálním podnikání. Ministr chce klást také důraz na vzdělávání dětí z vyloučených oblastí. Právě vzdělanost by jim totiž mohla pomoct změnit dosavadní život i prostředí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *