Bude se nebo nebude se přidávat ve společnosti Škoda?

Takřka ve všech podnicích v České republice se přidává, a to z jednoho prostého důvodu – chybí zaměstnanci a zaměstnavatelé se bojí, že přejdou ke konkurenci, která jim nabízí mnohem lepší finanční ohodnocení. Jenže každé pravidlo musí potvrdit výjimka, kterou je v současné době společnost Škoda. Ta se nyní potýká s odbory, které žádají zvýšení mezd. Jenže Škoda odborářům nabídla zvýšení mezd o deset procent a mimořádné prémie navíc, ovšem to je podle odborářů málo. Jak to tedy bude dál?

Odbory se s mladoboleslavskou automobilkou táhnou už od prosince, kdy začaly odbory vyhrožovat tím, že vypoví všechny uzavřené dohody o vícesměnné pracovní době. Tehdy automobilka Škoda odbory ještě uchlácholila. Řekla jim, ať lhůtu výpovědi ještě prodlouží a ono se tak stalo.

Jenže vícesměnné pracovní doby fungují dodnes, proto se odbory rozhodly skončit s tímto velkým sporem. Součástí vyjednávání nebylo jenom přidání na výplatách, ale taky i dohoda o takzvaných flexikontech. Pokud automobilka nevyhoví požadavků odborů, vypoví jak uzavřené dohody o vícesměnné pracovní době, tak i dohodu o flexikontech.

Automobilka nebude zvyšovat svou nabídku

Nejdříve automobilka nabízela odborářům zvýšení mezd o osm procent a navíc ještě necelé procento osobního ohodnocení. To však odboráři odmítli. Automobilka se tedy rozhodla zvýšit svou nabídku a nabídla odborářům růst mezd o deset procent a mimořádné prémie, které by podle všeho měly být ve výši pěti tisíc korun.

Ovšem i to odboráři odmítli. Automobilka se však rozhodla dál svou nabídku nezvyšovat.

Jak to bude dál?

Co se bude dít dál, to je předmětem spekulací. Je však už nyní jasné, že Škoda bude mít s odbory mnoho problémů. Mladoboleslavská automobilka chce totiž zavést i pracovní soboty, s nimiž odbory zásadně nesouhlasí. Pracovní soboty mají být zavedeny z toho důvodu, že se mají ve Škodě zvýšit výrobní kapacity.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *