Vláda představila nový balíček úspor. Koho se změny nejvíce dotknou?

Vláda představila nový balíček, který má vést k úsporám státního rozpočtu. Změny se týkaly například výše daní, odvodů a dalších. Koho se tyto kroky nejvíce dotknou a bude mít balíček pozitivní nebo negativní dopad na českou ekonomiku?

Výdaje se sníží rapidně

Podle vládních odhadů mají výdaje během dvou let klesnout o 78,3 miliardy korun, a to právě díky opatřením, která právě představili. Ačkoliv se jedná o nepopulární kroky, které se dotknou velkého množství lidí, vláda apeluje na všechny, že nelze donekonečna žít na dluh, který zde vytvořila vláda Andreje Babiše.

Prvním krokem je samozřejmě omezení výdajů. Dojde například k seškrtání národních dotací v oblastech průmyslu a obchodu, školství, dopravy či zemědělství. Dále dojde k úsporám v rámci provozu státu, sníží se tedy provozní náklady u všech resortů alespoň o 5 %. Dalším krokem je snížení platů ve veřejné sféře, a to o 2 %.

Přečtěte si také: Vratné PET lahve a plechovky? Ano!

A kde vláda získá další finance?

Příjmy vláda plánuje získávat zejména z daňových změn, které mají Česku přinést až 69,2 miliardy během dvou let. Dojde ke zvýšení daně z příjmu právnických osob o 2 %, dále zvýšení odvodů OSVČ na sociální a zdravotní pojištění, které se navýší dokonce o 15 %! Narostou spotřební daně na tabákové výrobky, lihoviny a hazardní hry. Zruší se také daňové výjimky, jako jsou slevy na dani na manželku, slevy na dani na studenta či nepeněžní benefity pro zaměstnance. A mnoho dalších.

Jásat mohou například nakladatelé, kteří se konečně dočkali nulové daně na knihy, nebo čeští vinaři, protože sazba na tichá vína zůstala také nulová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *