Vratné PET lahve a plechovky? Ano!

Zálohový systém na PET lahve a plechovky se ve veřejném prostoru řeší již delší dobu, ale konečně přicházejí i konkrétní kroky k jeho realizaci. Ministerstvo představilo první návrh i výši záloh, které bychom za tyto obaly platili.

Záloha 4 až 5 korun

Zálohový systém by měl být v ČR zaveden nejdříve od roku 2025. Zálohy se budou nově kromě pivního skla týkat také PET lahví a plechovek a jejich výše by činila nejspíš okolo 4 až 5 korun. Obalový materiál by se měl vracet ve všech obchodech, supermarketech i benzinových stanicích nad 50 metru čtverečních.

Rok 2025 je podle ministra životního prostředí ideální termín, který poskytuje dostatek času na zavedení veškerých opatření a předpisů.

Jaké jsou výhody zálohování PET lahví a plechovek?

Záloha bude především motivaci pro to plasty a plechovky opravdu třídit a vracet do míst k tomu určených místo obyčejného pohazování do přírody. Právě PET lahve a plechovky tvoří velkou část odpadu, který najdete v přírodě pohozený. Dalším důvodem je samozřejmě možnost opětovného použití materiálu.

Zálohy od objemu

Zálohovat se budou všechny PET lahve od 1 litru do 3 litrů. Výjimkou budou pouze obaly na mléko, oleje a sirupy, protože ty jsou takzvaně kontaminované a nevhodné k recyklaci, protože by jejich čištění bylo nákladnější.

Zálohování funguje už i na Slovensku a dalších 12 státech Evropské unie, Česko se tedy má od koho učit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *