Zvyšuje se podpora v nezaměstnanosti i možnost přivýdělku

Rok 2023 přichystal množství změn, mezi jednu z nich patří i vyšší podpora v nezaměstnanosti a rekvalifikaci. V plánu jsou zásadní změny a my vám přinášíme základní přehled.

Nárůst průměrné mzdy vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Průměrná mzda za první a třetí čtvrtletí roku 2021 činí přes 39 tisíc. Tento nárůst je zásadní také pro výpočet maximální podpory v nezaměstnanosti a rekvalifikaci.

Kdy máte na podporu nárok?

Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je nutné získání předchozích alespoň 12 měsíců důchodového pojištění, a to během dvou let před registrací do evidence úřadu práce. To můžete získat zaměstnáním, samostatnou výdělečnou činností nebo dobrovolným důchodovým pojištěním.

Pokud nárok na podporu získáte, je pro ni určená i lhůta, po kterou se vyplácí. Například 5 měsíců u uchazečů o zaměstnání do 50 let věku, 8 měsíců o uchazečů nad 50 a do 55 let věku.

Podpora se poskytuje až po uplynutí doby, která je stanovená podle počtu průměrného výdělku.

Jaká je její výše?

Částka podpory se určuje pomocí sazby z posledního výdělku zaměstnance. Sazba v nezaměstnanosti je první 2 měsíce podpůrčí doby 65 % průměrného měsíčního výdělku. V průběhu dalších měsíců se procentuální podíl zmenšuje až na 45 %.

Přečtěte si také: Výchovné k důchodu

Uchazeči bez nároku?

NE všichni mají nárok na podporu v nezaměstnanosti. Uchazeči, kteří před zařazením bez důvodu odešli ze zaměstnání, má nárok na podporu pouze ve výši 45 %. Pokud byl ovšem v době posledních 6 měsíců uchazeč vyhozen ze zaměstnání z důvodů porušení povinnosti, nemá nárok na podporu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *