Pijete hodně kávy? A víte, že má pozitivní účinky na vaše zdraví?

Káva je brána jako společensky tolerovaná droga. Proto se kolem ní také vytvořila řada výmyslů a legend. Každý si na ní vytvoří svůj názor, ať už je negativní či pozitivní. Jaké má ale káva pozitivní účinky na vaše zdraví?

Až 400 šálků za rok

Statistiky ukazují, že běžný Čech vypije asi 400 šálků espressa ročně, což je minimálně jedno denně. Káva zkrátka patří mezi nejoblíbenější teplé nápoje. Konzumace kávy je navíc spojená především se zdravotními benefity.

Snížené riziko srdečních chorob

Zatímco kdysi kolovaly mýty, že se lidé s vysokým tlakem či slabým srdcem mají kávě vyhýbat, opak je pravdou. Kofein, který káva obsahuje, se používá i v medicíně. Je dokonce prokázáno, že pokud vypijete maximálně 4 šálky kávy denně, snižujete tím riziko úmrtí na srdeční choroby.

Zajímavostí je, že u některých typů rakoviny se ukázalo, že pití kávy snižuje jejich riziko až o 18 %. Káva nesporně obsahuje antioxidanty, které jsou pro naše zdraví prospěšné.

Podle posledních výzkumů je kofein také výbornou prevencí proti Alzheimerově chorobě, kterou prý do jisté míry dokáže i léčit

Káva není jen kofein

Kromě kofeinu obsahuje káva také řadu minerálních látek, vitaminů a stopových prvků. Mnohé studie dokázaly, že milovníci kávy mají menší riziko onemocnění cukrovkou II. typu, ale i jater. To platí opět zejména pro ty, kteří pijí okolo 4 šálků denně.

Kafe na duši

Možná i sami u sebe vnímáte, že káva vede k navození duševní pohody a klidu. Dle statistik se výskyt deprese a jiných duševních potíží snižuje při denním pití kávy. Tady ale platí pravidlo, že se nic nemá přehánět, protože naopak nadbytečné množství kávy a tedy i kofeinu může vést k nervozitě, úzkosti a zhoršení kvality spánku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *