Zdravá játra. Co pomáhá udržet orgán v pořádku?

Udržet si co nejdéle zdravá játra je velké plus pro naše zdraví. Poradíme vám, co pomáhá, abyste si tuto továrnu na látkovou výměnu ve svém organismu udrželi v dobré kondici.  

Proč jsou játra důležitá 

Funkce jater v našem organismu je jasná – fungují jako významný orgán nezbytný pro látkovou výměnu. Zpracovávají například tuky, ale i bílkoviny a sacharidy. Vstřebávají některé z velmi důležitých vitamínů, jako je například železo. Pro tělo mají také velmi významný detoxikační přínos. Tento velmi důležitý orgán si ale musíme hýčkat, aby správně fungoval.  

Tudy cesta nevede 

Nejvíce játrům škodí klasický západní konzumní způsob života. Rozhodně jim neprospívá, když je zatěžujeme přemírou průmyslově zpracovaných potravin, které jsou plné sladidel, konzervantů a umělých barviv. Ještě další potíže pak přináší alkohol a nikotin. Aby toho nebylo málo, v potravě se také vyskytují nebezpečné plísně. Tento stav, spolu s nedostatkem pohybu, je pro játra opravdu neutěšený.  

Játrům svědčí beta karoten i síra 

Čím naopak přispějete správné funkci jater? Například dostatečnou konzumací zeleniny, která bude dodávat do tohoto orgánu beta karoten a síru. Proč právě tyto látky? Jsou nezbytné pro detoxikační enzymy, které játra produkují. Můžete se spolehnout, že když se obklopíte dostatkem zeleniny, budou vaše játra v pořádku. Síra se vyskytuje například v brokolici, česneku, nebo třeba cibuli. A o karoten se vám postará obyčejná mrkev.  

Podpořte svá játra 

Pokud si denně dopřáváte dostatek pramenité vody ideálně s pár kapkami citrónu, děláte pro svá játra skutečně dobře. Navíc je můžete podpořit a dopřát jim vzpruhu v podobě panenského oleje z ostropestřce mariánského, který játra přímo zbožňují. Játrům prospívá i pampeliška, měsíček, kurkuma nebo řepík.  

Játra zbožňují kyslík. Je pro jejich správnou funkci nezbytný. Proto se denně věnujte cvičení nebo alespoň malé procházce. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *