Zákaz jednorázového nádobí v ČR. Jaké za něj existují náhrady?

Od 1. 10. 2022 platí v Česku zákon zakazující prodej a používání jednorázového plastového nádobí, jako jsou brčka, kelímky nebo příbory. Jak je zákon dodržován a čím v podnicích tyto servírovací potřeby nahrazují?

V Evropské unii byl v mnoha zemích zákon schválen již před čtyřmi lety, zatímco Česko dlouho otálelo. Zákaz používání a prodeje plastového jednorázového nádobí se vztahuje na příbory, plastové talíře, brčka, míchátka, kelímky z expandovaného polystyrenu nebo obecně nádob z expandovaného polystyrenu.

Označení s želvičkou

Naštěstí žijeme v době, kdy se všechny tyto věci dají nahradit. U mnohých jiných materiálů mají navíc konečně výrobky daleko lepší funkční vlastnosti, než měly jejich plastové protějšky.

Řada výrobku navíc nemusí být úplně vyřazená, pokud je lze používat opakovaně nebo jsou recyklovatelné. To platí například pro plastové kelímky, jejichž zrecyklování je velmi snadné.

Zákon také zavedl povinnost výrobců označovat výrobky z plastů. Toho jste si už jistě všimli na kelímcích nebo cigaretách, na kterých nově najdete znak želvičky a plastu.

Přečtěte si také: Pojištění rizikových sportů? Rozhodně se vyplatí!

A čím výrobky nahradíme?

Naštěstí máme spoustu možností, jak lze výrobky nahradit jiným, ekologickým materiálem. Mezi oblíbené náhražky patří u příborů zejména dřevo, případně WPC materiál, který jej kombinuje s recyklovatelným plastem. U talířů a kelímků je samozřejmě nejpoužívanější papír, ale prosazuje se i cukrová třtina. Žijeme v době, která stále hledá nové způsoby zpracování odpadů i ne zcela využitých materiálů. V Mexiku například nově vyrábějí příbory a brčka z avokádových pecek, které by se normálně vyrobily. Do popředí se také dostávají brčka z bambusu, opakovatelně použitelné ze skla nebo jiných materiálů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *