Velká Británie vystavena několika změnám: třetí premiérka v historii a smrt královny

Velkou Británií otřásá změna za změnou. Od 6. září vystřídala na postu premiéra britské vlády Borise Jonsona, Liz Trussová. O pouhé dva dny později, tedy 8. září zemřela královna Alžběta II, která se dožila úctyhodných 96 let.

Nová premiérka, třetí v historii

Po Margaret Thatcherové a Therese Mayové byla do funkce premiérky zvolena historicky třetí žena, tou je Liz Trussová. Ta vystřídá na postu Borise Jonsona, který na svou funkci v červenci rezignoval kvůli sérii skandálů.

Trussová je novou předsedkyní konzervativců a dosavadní ministryní zahraničí. „Výhodou Liz Trussové byla po mnoho let její přizpůsobivost. Začínala jako liberální demokratka, nyní je šampionkou konzervativní pravice. Přestože byla ve vládě prakticky posledních deset let, nyní se pro Brity stala takřka novou tváří,“ okomentoval Trussovou pro BBC redaktor webu ConservativeHome Paul Goodman.

Smrt královny Alžběty II.

Osmého září skončila éra královny Alžběty II., která zemřela na zámku Balmoral dva dny po jmenování Trussové. Británie se tak po neuvěřitelných 70 letech loučí se svou královnou a vítá nového krále. Tím se stal její syn Charles III., který je v Česku nyní nazýván Karlem III.

Pohřeb se konal 19. září. a přinesl definitivní konec éry Alžběty II, kterou její syn Charles III. pohřbil při soukromé rodinné bohoslužbě.

Charles III. byl již oficiálně jmenován králem a schválen parlamentem, ke korunovaci má ale dojít až v příštím roce.

Alžběta II. zemřela ve svých 96 letech a zemřela nedlouho po úmrtí svého manžela Prince Filipa. Panovala Velké Británii po úmrtí svého otce Krále Jiřího, a to po dlouhých 70 let. Za dobu jejího života došlo ve druh světové válce, světové hospodářské krizi, atentátu na dvojčata nebo koronavirové pandemii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *