Brazílie má nového prezidenta! Zvítězil o necelá dvě procenta hlasů.

Příštím prezidentem Brazílie se stane levicový exprezident Lula da Silva, který porazil současného představitele tohoto úřadu Jaira Bolsonara o méně než 2 % hlasů.

Lula da Silva byl v letech 2003 až 2011 brazilským prezidentem po dvě funkční období, takže ve veřejném prostoru rozhodně není novou tváří.

Sčítání hlasů bylo velmi dramatické a do samého konce nebyl vítěz jistý. Zatímco zpočátku se součet hlasování přikláněl spíše k současné hlavě státu, později se Bolsonarův volební náskok začal zmenšovat a nakonec se procentní poměr obrátil. Lula da Silva získal o 2 miliony hlasů více než Bolsonaro. Pro Lulu hlasovalo celkem 50,9 % zúčastněných voličů.

Brazílie nový prezident

Krátce po oznámení výsledků pronesl Lula v Sao Paulu projev, ve kterém řekl, že názorově rozdělená země potřebuje jednotu a mír. Dále slíbil, že bude bojovat proti rasismu, předsudkům, diskriminaci a také chudobě. Zmínil také, že bude neúnavně usilovat o záchranu Amazonie, protože si je dobře vědom jejího významu pro planetu.

Rychlost gratulací světových politiků krátce po oznámení oficiálních výsledků může značit podporu vítězství kandidáta. Naopak poražený Bolsonaro se dlouho k výsledkům nevyjadřoval, začalo se tedy spekulovat, zda je nebude chtít zpochybnit. Krajně pravicový Bolsonaro už před samotnými volbami kritizoval volební proces. Z toho důvodu se nabízelo připodobnění ke scénáři, který nastal po volbách ve Spojených státech s Donaldem Trumpem.

Nespokojení Bolsonarovi příznivci už od Lulova vítězství blokují hlavní dopravní tahy po celé zemi. Na odstraňování silničních blokád se mají vzhledem k nečinnosti dopravní policie podílet vojenští policisté.

Bolsonaro promluvil až 1. listopadu a ve svém projevu, který trval pouhé dvě minuty, odsoudil blokády silnic, ale zároveň omluvil protesty, které označil jako výsledek nespokojenosti s výsledkem voleb. Dále také prohlásil, že bude respektovat ústavu.

Lula se každopádně ujme úřadu v lednu příštího roku, zatímco Bolsonaro se stává prvním prezidentem od devadesátých let, který ve volbách neobhájil svůj mandát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *