V Turecku dosáhla inflace rekordních 70 procent

Míra inflace v Turecku v dubnu vystoupala na 69,97 procenta, což je další maximum za více než 20 let. Růst zapříčinily především vysoké ceny za dopravu a drahé potraviny, jak potvrdil také samotný turecký statistický úřad. Před rokem byla inflace něco málo přes 17 procent.

Růst cen trvá už jedenáctým měsícem v řadě a míra inflace se dostala na své maximum od února roku 2002. Ekonomové sice s dalším růstem počítali, ovšem v průměru odhadovali míru inflace na 66 až 68 procent.

Ceny stále rostou

Pouze za duben se ceny v Turecku zvýšily o 7,25 procenta, zatímco v březnu meziměsíčně vzrostly
o 5,46 procenta. Dubnový růst tak překonal odhady všech analytiků, kteří očekávali, že se ceny za měsíc nezvýší o více než šest procent.

Ceny za dopravu se v dubnu meziročně zvýšily o 105,9 procenta a potraviny a nealkoholické nápoje zdražily o 89,1 procenta. Za jejich zdražováním stojí zejména vysoké ceny energií, které ovlivnila také válka na Ukrajině a související problémy se zásobováním. Podstatně dražší je také bydlení a vybavení domácností, stejně jako ceny za ubytování a volný čas, jako je posezení v kavárně či restauraci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *