Tepelná čerpadla – hit sezóny!

Kvůli zvedajícím se cenám za plyn se do popředí zájmu dostávají tepelná čerpadla. Spotřeba energie na výrobu tepla je oproti využití plynových či elektrických kotlů zhruba třetinová. Řada firem zaznamenala zvýšenou poptávku, některé meziročně i o desítky procent, zjistila ČTK.

Poptávka po tepelných čerpadlech v Evropě neustále vzrůstá, proto čekají spotřebitele na instalaci čerpadel i celé měsíce.

Jak to funguje?

Tepelná čerpadla využívají elektřinu ke koncentraci tepelného potenciálu venkovního vzduchu, země nebo spodní vody a přeměňují ho na využitelné teplo. Jako další zdroj tepla lidé stále častěji volí také krby a krbová kamna. Krby lidé více využívají jako sekundární zdroj tepla, zatímco krbová kamna je možné použít jako jediný zdroj vytápění v domě.

Tepelná čerpadla navíc dokáží efektivně pracovat až do -15 stupňů Celsia.

Čerpadel je velké množství, ovšem pro využití v domácnosti existují 4 základní typy.  Můžeme rozlišovat čerpadla fungující na principu země/voda, voda/voda, vzduch/vzduch a nejčastěji vzduch/voda.

Přečtěte si také S cenou plynu je to jak na horské dráze: během týdne vzrostla a zase klesla.

Dotace

Ministerstvo životního prostředí zvýšilo v programu kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti maximální příspěvek na tepelná čerpadla o 50.000 korun na 180.000 korun. Účelem program je snížit energetickou náročnost budov a zároveň také zlepšení životního prostředí snížením emisí.

Mohlo by vás také zajímat: Podle ministra práce budou lidé mít na zálohy i finanční vyúčtování.

Ceny tepelných čerpadel

Ceny jsou vždy různé a liší se hlavně podle využité technologie. Pořizovací náklady na tepelná čerpadla jsou poměrně vysoké, a v souvislosti s růstem cen elektřiny je návratnost investice vcelku dlouhá. Hodnota čerpadel začíná na ceně okolo 30 až 50 tisíc korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *