Rusové likvidují bolševník. Důvodem jsou vysoké pokuty

Víte, co je to bolševník? Mnozí lidé by si mysleli, že se jedná o nějaké označení či nadávku. Jedná se však o jedovatou rostlinu, která v současné době trápí mnoho evropských zemí. Do boje s touto rostlinou se vydaly úřady v ruské Moskevské oblasti. Díky nim se schválil zákon, který ukládá povinnost tento porost likvidovat. Pokud se tak nestane, mohou být uděleny opravdu vysoké pokuty.

Ekologové upozorňují na to, že bolševník zachvátil opravdu velké množství půdy v Rusku. Konkrétně se jedná o patnáct procent, které bolševník osídluje. Podle aktuálních údajů roste bolševník od Sibiře až po Karélii. Je proto nutné ho začít likvidovat.

Jak vysoké jsou pokuty?

Pokuty nejsou malé. Mohou se vyšplhat až do jednoho milionu rublů, což je víc jak čtvrt milionu korun za jedovatou rostlinu, která osídluje pole. Díky tomuto kroku jsou donuceni zapojit se do boje i soukromí vlastníci pozemků, kteří doposud nechávali nechtěné ruské dědictví růst volně.

Konečně se tak zamezí růstu nebezpečné rostliny. Poslanci agrárního výboru ruského parlamentu už dlouhá léta usilují o to, aby se lidé zapojili do boje s touto rostlinou, ale zatím to bylo marné. Nyní je však šance, že se boj s bolševníkem opravdu podaří vyhrát.

O bolševníku

Jak již bylo zmíněno, v současné době je jedovatou rostlinou zamořeno zhruba 32 tisíc hektarů v Moskevské oblasti. Bolševník se dříve pěstoval ve velkém a využíval se při výrobě levného krmiva. Nadšení byli lidé do pěstování bolševníku zejména v poválečných letech, ovšem ukázalo se, že zvířatům krmivo vyrobené z něj nechutná, navíc mléko po něm hořkne. Tehdy podle všeho ani netušili, jakou hrozbou bolševník je, proto ho pěstovali s takovým nadšením.

Dnes však bolševníky, které mnohým dětem připadají jako deštníky, vyvolávají na mnoha místech paniku. Nejen, že škodí zemědělcům, ale je také velice nebezpečná pro lidské zdraví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *