Nevítané daňové změny v Maďarsku

Demonstrace v Budapešti přerušily dopravu. Došlo k protestům proti daňovým změnám, které nastolila Orbánova vláda. Protesty trvají již několik dní.

 

Špinavý FIDESZ

Pochody městem s nelichotivými nápisy jako „Orbáne, zmiz“ nebo „Špinavý FIDESZ“ a skandování těchto hesel. Takovou realitu všedních dnů zažívají od pondělí 18. 7. 2022 obyvatelé Budapešti. Tyto demonstrace vyvolala novela daňového zákona pro živnostníky. Tato novela se týká paušální daně pro živnostníky a menší podnikatele. Cílem vlády je podle některých zdrojů omezit možnost paušálních plateb.

 

Paušální daň pro vedlejší činnost

Pokud je živnost pro podnikatele vedlejší výdělečnou činností, platí v současnosti daň 25 000 forintů (zhruba 1500 korun) měsíčně. Novela ale stanovuje, že od prvního září se na všechny živnostníky bude vztahovat konstantní měsíční daň ve výší 50 000 forintů (zhruba 3000 korun).

 

Nevyužijí až 2/3 živnostníků

Tuto daň, která bude platná od září, mohou využívat pouze živnostníci poskytující služby osobám (tedy ne firmám). Výjimku tvoří taxikáři. Demonstrantům a odpůrcům této novely vadí využití paušální daně, jelikož až tři čtvrtiny živnostníků tuto daň využít nemohou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *