Na co máte právo, pokud došlo ke zrušení letu kvůli koronaviru

Odletět do zahraničí letos nebude zrovna snadné. Všechno se bude odvíjet od aktuálního stavu v každé zemi a dodržovat se budou muset i v létě přísné hygienické předpisy. Řada lidí se proto rozhodla strávit svou letní dovolenou v České republice, ovšem ještě se musí před užíváním si vyřešit dovolená, na kterou se už koupila letenka.  

Pokud jste si koupili před několika měsíci letenku v domnění, že se za několik měsíců vydáte do oblíbené, krásné destinace, nyní vám koronavirus trochu zkřížil plány. Jelikož letenky nejsou zrovna nejlevnější záležitost, nabízí se otázka, na co má člověk právo, pokud došlo ke zrušení letu právě vlivem panujícího koronaviru.  

V současné době je letecká doprava jednou z nejvíce zasažených odvětví. Zrušeny musely být prakticky všechny lety, ke kterým mělo dojít během března, dubna, května a také června. Otázkou je, jak na tom budeme v létě. Lidi však nezajímá to, jak to bude s leteckou dopravou v létě, ale zajímá je především to, na co mají právo, když byl let zrušený právě z důvodu koronaviru 

Práva cestujících se řídí evropskými nařízeními o pravidlech náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě 

Pokud jste plánovali odcestovat s leteckou společností, která má své sídlo na území Evropské unie nebo jestli je jedno z míst odletu nebo příletu v Evropské unii, máte právo na bezplatnou péči v podobě ubytování a také občerstvení. Musí vám být zajištěna přeprava náhradním letem, případně finanční odškodnění, které se pohybuje od 250 eur do 600 eur. Stanovují to evropská nařízení o pravidlech náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě.  

Na odškodnění však není právo, když… 

Pokud však došlo k mimořádným okolnostem, kterým nemohla letecká společnost nijak zabránit, cestujícím nevzniká nárok na zmíněné odškodnění.  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *