Konec superhrubé mzdy. Už jste si vypočítali svou novou výši platu?

Rok 2021 se od prvního dne nese ve znamení změn. Zatímco v Americe jmenovali novou hlavu státu, v České republice se všechno nese v duchu zrušení superhrubé mzdy. Zaměstnanci to samozřejmě vítají, protože se jim na výplatních páskách objevují větší cifry. Někteří však nad danou částkou nevěřícně kroutí hlavou a ptají se sami sebe, jak se k tomu číslu došlo. Proto se nabízí otázka, jak si svou mzdu vypočítat? Není to tak těžké, jak se to může jevit.  

Jak vypočítat čistou mzdu 

Kvůli zrušení superhrubé mzdy došlo k jedné věci, a sice ke změně výpočtu čisté mzdy. Otázkou nyní zůstává, jak vypočítat nyní to, co nám přijde na bankovní účet po patnáctém dni v měsíci. Z hrubé mzdy se nyní odečte sociální a zdravotní pojištění, také záloha na daň z příjmů, případně se přičtou daňové bonusy na děti či na manželku. Pokud patříte k lidem, kteří vydělávají až příliš mnoho, musíte také odečíst solidární daň.  

Mění se i výpočty příspěvků a dávek 

Zrušení superhrubé mzdy však neovlivnilo jenom čistou mzdu, ale také se ovlivnily i výpočty příspěvků a dávek. Jinak se počítá například příspěvek na bydlení, který je určen rodinám či jednotlivcům, jež mají nejnižší příjmy. Také se mění výpočet životního minima (životní minimum je rozhodujícím faktorem při nárokování sociálních příspěvků a dávek).  

Dále se mění i výpočet přídavků na děti (jelikož se zvyšuje životní minimum, nárok na přídavky na děti bude mít více rodin). A pozměňuje se výpočet podpory v nezaměstnanosti. Stále se však vypočítává měsíční podpora, která bude nezaměstnanému náležet.  

Mění se také výpočet mateřské 

Od letošního roku se taktéž krapet mění i výpočet mateřské. Mluvíme o dávce nemocenského pojištění, která je vyplácena 196 dní u jednoho dítěte, u dvou pak 259 dní. Vypočítává se především na základě předchozího příjmu. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *